Scroll Top

Guardian: Faizi yükseltmek durumu daha da kötüleştirir

Guardian: Faiz oranlarını yükseltmek durumu daha da kötüleştirir

Guardian: Faiz artırımı olumsuz etkiler

Guardian gazetesi Enflasyon acı verici. Ancak faiz oranlarını yükseltmek durumu daha da kötüleştirir” başlıklı görüş yazısı yayınladı. ABD ve Avrupa, enflasyonu faiz artırımlarıyla dizginlemeye çalışıyor. ABD ve kıtadaki merkez bankalarının radikal kararına karşın bazı ekonomistler, faiz oranlarını artırmanın düşük gelirli insanları olumsuz etkileyeceği konusunda uyardı.

 

Guardian: Faiz oranlarını yükseltmek, durumu kötüleştirir
Guardian: Faiz oranlarını yükseltmek, durumu kötüleştirir

 

Faiz artışı yerine fiyat istikrar önlemleri

Guardian gazetesinde yayınlanan yazıda, faiz artışlarının ekonomik durgunluğa neden olabileceği ve sıradan insanlara zarar verebileceğine dikkat çekildi. Isabella Weber ve Mark Paul imzalı yazıda, “Bunun yerine fiyat istikrar önlemlerine ihtiyacımız var.” denildi. Amerikalı politikacıların, “sert” bir seçimle karşı karşıya kaldığı belirtildi.

Görüş yazısında “Ya işsizlik yaratmak ve talebi düşürmek için faiz oranlarını artırmaya devam ederek enflasyonla mücadele edebilirler. Ya da kronik tedarik zinciri sorunlarının üstesinden gelmek için yatırımları teşvik ederken, enflasyonu tetikleyen fiyat artışlarını dizginleyen cerrahi bir yaklaşım kullanabilirler.” önerisinde bulunuldu.

Guardian durgunluk riski konusunda uyardı

Mevcut enflasyon durumunun, tüm ürünlerin aynı oranda daha pahalı hale gelmesiyle ilgili olmadığı; gıda, yakıt, araba ve konut gibi belirli kalemlerin büyük fiyat şokları yaşadığı ve enflasyonu önemli ölçüde yükselttiğine işaret edildi. Bu değişiklikleri kontrol etmenin, Amerikalılar için toplam talebin dayanılmaz seviyelere düşmesini gerektireceği, bunun da insanları mal satın alamayacak kadar “fakir hale getirmek ve böylece darboğazları hafifletmek” anlamına geleceği anlatıldı.

Yazıda, “Faiz artışları sadece bu temel fiyatları aşağı çekmek için uygun olmamakla kalmıyor, aynı zamanda milyonlarca insanı işsiz bırakan bir durgunluk riskini de beraberinde getiriyor.” denildi. Diğer yandan koronavirüs salgını ve enflasyonun yükünü, düşük gelirli hanelerin omuzladığı, faiz artışlarına bel bağlamanın, bu yükün bir kez daha söz konusu kesimin omuzlarına kaydırılmasına yol açacağına vurgu yapıldı.

Benzer gönderiler