Scroll Top

Hollanda Türkiye’ye karşı birleşti

Faces-400x400px-1_1_20

Almanya ve Avusturya’nın ardından Hollanda’ da Türkiye’ye karşı harekete geçti. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun 11 Mart’ta Rotterdam’da yapacağı “anayasa referandumuna evet” kampanyasını “uygunsuz” bulduğunu belirten Hollanda, bu etkinliği resmen yasaklamak için hukuki girişim başlattı.

Çavuşoğlu’nun kampanyası konusunda hükümetle aynı görüşte olan Rotterdam Belediye Başkanı Ahmed Abutalip’in, “güvenlik gerekçesiyle” toplantıyı yasaklama yetkisi bulunduğu belirtildi.

Hayır için konuşmak serbest

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na engel olmak için yoğun çaba gösteren Hollanda’da Başbakan Mark Rutte  Facebook hesabından, “Bizim kamusal alanlarımızın, başka ülkelerin siyasi kampanya yapacağı yerler olmadığını düşünüyoruz” mesajını yayınlamıştı. Oysa Abdullatif Şener’in Hollanda’da hayır için çalışmalar yaptığı haberlere konu olmuştu.

Wilders Etkisi 

Hollanda’da gelecek ay yapılacak seçimlerde faşist , islam düşmanı  Geert Wilders’ın partisinin önde olduğu ve siyasi iktidarın Wilders’in etkisini kırmak için Türkiye karşıtı söylemlerini arttıracağı öngörülüyor.

Wilders yaptığı açıklamayla 16 Nisan referandumuna kadar Türk yetkililerin “persona non grata” ilan edilmesini istedi.

Wilders daha önce yaptığı açıklamada seçildiği takdirde Hollanda’da Kur’an-ı Kerim’i yasaklayacağını, camileri kapatacağını ve amacının Hollanda’dan İslam’ı temizlemek olduğunu söylemişti.

Diplomatik Krize Hazırız 

Hollanda Başbakan Yardımcısı Lodewijk Ascher ise Pazar günü katıldığı bir televizyon programında Çavuşoğlu’nun ülkelerinde referandum kampanyası yapmasını istemediklerini yineledi.

İşçi Partisi’nden (PvdA) Ascher, gerekirse Türkiye ile yaşanacak bir diplomatik gerilime hazır olduklarını söyledi.

Benzer gönderiler