Scroll Top

Başörtülü broşür Fransız siyasetçileri çıldırttı

Fransa’da olan Okul Aile Birliği Federasyonu seçimlerine bu yıl başörtüsü polemiği damgasını vurdu. En büyük okul aile birliği federasyonu olan FCPE, seçim afişinde Müslüman bir anne ile kızının fotoğrafını kullanarak “Evet, okul gezisine katılıyorum, peki ne var?” ifadesine yer verdi. Afişin altında ise “Laiklik, okulda ayrım yapmaksızın tüm velilerin ağırlanmasıdır” ifadesi kullanıldı.

Kurulduğu 1947 tarihinden bu yana laikliğin en katı savunucularından olan FCPE’nin böyle bir afiş yayınlaması ülkede sert bir polemik başlattı. Milli Eğitim Bakanı Jean-Michel Blanquer, afişin büyük bir hata olduğunu söyleyerek, FCPE’den afişi geri çekmesini istedi. Sağ parti üyeleri de bu afişin yasalara ve kadın haklarına aykırı olduğu için geri çekilmesini istediler. Başörtülü kadınların da çocuklarını okul gezisine götürebilmesini savunan sol partiler ise fikir ayrılığı yaşadı.

Afişe ilk tepki Milli Eğitim Bakanı Jean-Michel Blanquer’den geldi. Afişin üzüntü verici olduğunu söyleyen Blanquer, “Bir tarih nosyonu olmalı. Bu federasyon, laiklik ilkesi üzerine kuruldu. Dolayısıyla bu yapılan son derece çelişkili. Sanırım onlar tarafından yapılan bir hata. Ümit ediyorum bu hatayı düzeltirler” dedi. Aile Birliği seçimlerine atıfta bulunan Blanquer, “Kurumların oy için popülist davranmaları doğru değil” diye konuştu.

Afişe politikacılardan da tepki geldi. Ana muhalefet merkez sağ parti Cumhuriyetçilerinin (LR) sözcüsü Lydia Guirous, “Başörtüsü, kadına yönelik bir şiddettir. İslamcıların politik bir ajandası var. Adım adım bu ajandayı uygulamaya çalışıyorlar. Buna izin vermemeliyiz” dedi. Çevre eski Bakanı Corinne Lepage da, “İran’da kadınlar başörtülerini çıkarabilmek için canları pahasına mücadele verirken, burada kadının esir olma özgürlüğünü desteklemiyorum.

”Başörtüsü esarettir” dedi. LCI haber kanalında düzenlenen tartışma programına katılan Radikal sol Lutte Ouvriere (LO) partisi lideri Nathalie Arthaud da, “Başörtüsü özgürlük değildir. Başörtüsü esarettir. Kadının esir alındığı bu sembolü reddediyorum. Ama bunun yasa çıkarıp zorla baskıyla değil, pedagoji ile kadınlara anlatılmasından yanayım” diye konuştu.

FCPE Başkanı Rodrigo Arenas ise, Milli Eğitim Bakanı Blanquer’den sözlerini düzeltmesini istedi, Printemps Republicain kurucusu Laurent Bouvet hakkında ise suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı. Arenas, “Bouvet, Müslüman ailelere karşı nefret suçu işledi” dedi.

Benzer gönderiler