Scroll Top

İngiltere ve Galler’de tecavüz vakaları rekor seviyelerde

ingiltere-tecavuz-galler

İngiltere ve Galler’de tecavüz vakaları arttı

İngiltere ve Galler’de kadınlara yönelik tecavüz vakaları son bir yıl içinde rekor seviyelere yükseldi. Ülkede kadınların güvenliğine yönelik tartışmalar devam ederken, 2021 ile 2020’nin haziran ayları arasında 61 bin 158 tecavüz vakasının polis kayıtlarına geçtiği açıklandı. Ulusal İstatistik Ofisi’ne göre, koronavirüs salgınıyla birlikte diğer suçlar azaldı. Ancak tecavüz oranları ülkede önemli ölçüde artış gösterdi. Polis kayıtlarına göre, tecavüz oranları bir önceki yıla oranla yüzde 8 arttı. Bütün suçlar içinde tecavüzün oranı yüzde 37 olurken, 2021 haziran ayı itibarıyla son bir yıl içinde 61 bin 158 tecavüz suçu kayıtlara geçti. Özellikle nisan ve haziran aylarındaki dönemde tecavüz vakalarının önemli ölçüde arttığına işaret edildi. Polis kayıtlarına göre, sadece bu aylarda 17 bin 300 tecavüz raporlandı.

ingiltere-galler-tecavuz
İngiltere ve Galler’de tecavüz vakaları arttı

İngiltere ve Galler’de aile içi şiddet oranları tırmanıyor

Ulusal İstatistik Ofisi’nde suç istatistikleri bölümünün sorumlusu Nick Stripe, sosyal medya üzerinden konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Stripe, dünya genelinde sürdürülen kampanyalarla birlikte eskiye oranla kadınların yaşadıkları mağduriyet karşısından sessiz kalmayarak, polise şikayette bulunma konusunda daha fazla kararlı olmalarının da görülen vaka sayısındaki artışta önemli olduğunu dile getirdi. Bu arada ülkede aile için şiddet oranlarının yüzde 6 arttığı ve kayda geçen şikayetlerin sayısının 850 bine yaklaştığı bildirildi.

İngiltere ve Galler’de nefret suçları da arttı

İngiltere ve Galler’de koronavirüs salgının başlangıcından bu yana nefret suçları yüzde 9 artarak 124 bin vakayı geçti.
İngiltere İçişleri Bakanlığının yayımladığı yeni rapora göre, Mart 2020-Mart 2021 döneminde kaydedilen 124 bin 091 vakanın yüzde 70’inden fazlası ırk temelli. Raporda, homofobik nefret suçlarının yüzde 7 artarak 17 bin 135’e, engellilere yönelik nefret suçların yüzde 9 artarak 9 bin 208’e ve transseksüellere yönelik nefret suçlarının ise yüzde 3 artarak 2 bin 630’a yükseldiği belirtildi. Covid-19 salgını döneminde sokağa çıkma kısıtlamalarının, birçok insanın çevrim içi ortamda daha fazla zaman geçirmesine sebep olduğuna işaret edilen raporda, bu durumun kişilerin zararlı içeriğe maruz kalma riskini de artırdığının altı çizildi.

Nefret suçlarına en fazla Müslümanlar maruz kalıyor

Rapor, polis tarafından kaydedilen nefret suçlarının yarısından fazlasının, halka açık yerlerde insanları tehdit ve taciz etme, yüzde 40’ının şiddet ve yüzde 5’inin cezai zarar ve kundakçılık dahil asayiş suçlarına yönelik olduğunu ortaya koydu. Din kaynaklı 6 bin 377 nefret suçunun kaydedildiği belirtilen raporda, bunların yüzde 45’inin Müslümanlara yönelik olduğu, en fazla nefret suçuna maruz kalan ikinci grubun ise yüzde 22 ile Yahudiler olduğu vurgulandı.

Benzer gönderiler