Scroll Top

İngiltere’de etnik azınlıkların ırkçılığa maruz kaldığı belgelendi

ingiltere-etnik-azınlık

İngiltere’de etnik azınlıkların kurumsal ırkçılığa maruz kaldığı belgelendi. Ülkede yapılan bir anket, siyahilerin ve diğer etnik azınlıkların iş yerlerinde çok fazla ırkçılığa uğradığını ortaya koydu. Bu nedenle de çalışanların işten ayrıldığı belirlendi. TUC (İşçi Sendikası Kongresi), İngiltere’deki ırkçılığın ulaştığı seviyeyi gözlemlemek için 1750 siyahi ve diğer etnik azınlıklardan çalışanla görüşerek anket yaptı. Yapılan ankete göre, siyahi ve diğer etnik kökenlere sahip 5 işçiden 2’si, son beş yılda çalıştığı iş yerinde kurumsal ırkçılığa uğradı. Ankete katılanların 4’te 1’inden fazlası ise alay, ırkçı şakalar, klişe ifadeler ve görünüşleri hakkında rahatsız edici yorumlar aldığını ve bu durumdan rahatsız olduğunu belirtti. Öte yandan, her 5 işçiden 1’i kendilerine yönelik veya yanlarında ırkçı sözler sarf edildiğini ve görünüşleri nedeniyle iş yerinde zorbalığa veya tacize uğradıklarını dile getirdi. Katılımcıların yüzde 38’i, iş yerlerinde tacizin en yaygın failinin “iş arkadaşları” olduğuna işaret etti. Yüzde 17’si ise doğrudan “yönetici veya yetkiye sahip kişiler” olduğunu dile getirdi. Ayrıca, 13 çalışandan 1’i (yüzde 8) yaşadıkları ırkçılık nedeniyle işini bıraktığını söyledi. 3’te 1’inden fazlası (yüzde 35) ise en son yaşadığı ırkçı olayın kendilerini iş yerinde daha az güvende hissetmelerine neden olduğunu ifade etti.

ingiltere-irkcilik-kurumsal
İngiltere’de etnik azınlıklar “kurumsal ırkçılığa” maruz kalıyor

Irkçılığa maruz kalanlar iş verenlere durumu bildirmiyor

TUC, yüz binlerce siyahi ve etnik azınlık çalışanın, iş yerinde ırkçı muamele, zorbalık ve ayrımcılık riski altında olabileceği konusunda uyardı ve tacize uğrayan kişilerin büyük çoğunluğunun bunu işverenlerine bildirmediğini duyurdu. Ankette, bunun nedeninin, büyük ölçüde ciddiye alınmama korkusu veya iş arkadaşlarıyla çalışma ilişkilerini nasıl etkileyeceği konusunda yaşadıkları endişeler olduğuna dikkat çekildi.

Yüz binlerce çalışan ırkçılıkla karşı karşıya

TUC Genel Sekreteri Frances O’Grady, ankete ilgili yorumlarda bulundu. O’Grady, “Bu rapor bir uyandırma çağrısı olmalı. Bakanların ve işverenlerin çalışanlarını korumaktan ve iş yerinde ırkçılığı önlemekten sorumlu olması için yasayı değiştirmesi gerekiyor.” ifadelerini kullandı. O’Grady, anketin, İngiltere’de işçilerin karşılaştığı muazzam yapısal ve kurumsal ayrımcılığa ışık tuttuğunu belirtti.”2022’de ırkçılığın hala kimin işe alınacağını, eğitileceğini, terfi ettirileceğini ve kimin rütbesinin düşürülüp işten çıkarılacağını belirlemesi utanç verici.” dedi. TUC’un İngiltere’de 3,9 milyon siyahi ve diğer etnik azınlıklardan çalışanı bulunuyor. Bu nedenle yüz binlerce çalışanın ırkçılığa maruz kaldığı düşünülüyor.

Benzer gönderiler