Scroll Top

ABD’de adalet siyahilere uğramıyor

773x435_cmsv2_8f4d251b-a463-5ef0-9480-14ae7516d5fd-4444808

Amerika Birleşik Devletleri’nde cezaevine cep telefonuyla giren siyahi mahkuma verilen 12 yıllık ceza, yargıda ırkçılık tartışmasını alevlendirdi.

Mississippi Yüksek Mahkemesi hafif bir suçtan tutuklanan, ancak cezaevine cep telefonuyla girdiği için daha sonra 12 yıl hapis cezası alan Afrika kökenli siyahi bir Amerikan vatandaşının cezasını onadı.

Mahkemenin 9 kişiden oluşan halk jürisindeki tek siyahi üye Justice Leslie King, kamuoyuna yaptığı açıklamada, 12 yıllık cezası onanan Willie King isimli mahkumla ilgili davanın farklı seviyelerde adalet sisteminin başarısızlıklarını da açık bir şekilde ortaya koyduğu görüşünü dile getirdi.

Willie, “Önemsiz bir suçtan tutuklanan siyahi mahkumun, cezaevine girerken doğru dürüst aranıp aranmadığı veya ona cep telefonu ile girmenin yasak olduğunun söylenip söylenmediği bile belli değil.” diyerek tepkisini dile getirdi.

King, evli ve üç çocuk sahibi olan Nash’a verilen mahkumiyetin ailesini de ‘perişan edeceğini’ belirterek, hiç kimsenin mağdur olmadığını ve cep telefonunu tutuklunun kendi rızasıyla görevlilere teslim etmesine rağmen verilen bu ağır cezanın adaletsizlik örneği olduğunu söyledi.

Miami Herald gazetesi köşe yazarı Leonard Pitts, karara tepki gösterdiği yazısında, Vali Tate Reeves’in telefonlarını da yayınladı ve okuyucuların gerekli tepkiyi göstermesini istedi.

2018 yılında mahkum olan 39 yaşındaki Nash, verilen cezanın orantısız olduğu ve anayasaya aykırı olduğu için yüksek mahkemeye başvurmuştu.

Mahkeme hakimi, cezaevinde öldürücü silah ve cep telefonu bulundurmanın cezasının 3 yıldan başlayıp, 15 yıla kadar çıkabileceğini belirterek, 12 yıllık cezanın çok olmadığını savundu. Mahkeme hakimi, daha önce de hırsızlıktan sabıkası olan mahkumun 12 yıl ceza almasının çok da fazla olmadığı görüşünü dile getirdi.

Benzer gönderiler