Scroll Top

İngiltere’de hastaneler acil servis krizi yaşıyor

ingilteredeki-hastanelerde-acil-servis-krizi

İngiltere’de hastaneler yetersiz kalıyor

İngiltere’de hastaneler sağlık krizi yaşıyor. Hastanelerdeki yer sıkıntısı nedeniyle bazı hastalar günlerce acil servislerde bekletiliyor. Ancak ülkedeki doktorlar, acil servislerdeki uzun bekleme sürelerinin normalleştiğini açıklamıştı. Kraliyet Acil Tıp Koleji ve Akut Tıp Derneği yetkilileri, hastanelerdeki yer sıkıntısına dikkat çekti. Hastaların kendilerine uygun tedaviyi alamadığını vurguladı. Ayrıca Ulusal Sağlık Hizmetleri’ne(NHS) göre, eylül ayında ülkede 5 bin 25 hasta acil serviste 12 saatten fazla kaldı. Bu sayı, acil servise başvuranların yüzde 1’ine denk geliyor. Ancak, 2019 Eylül dönemiyle kıyaslandığında bu artış 10 kattan fazla. Salgının en düşük seviyede olduğu aylarda bile İngiltere’deki hastanelerin doluluk oranı yüzde 85 seviyesindeydi.  Fakat o zaman bile 9 hastane, akut yatakların yüzde 95’inin dolduğunu bildirmişti.

ingiltere-de-acil-servislerde-bekleme-sureleri-uzadi
İngiltere’de hastaneler vatandaşı mağdur ediyor

İngiltere’de hastaneler acil servis krizi yaşıyor

İngiltere’de İşçi Partisi’nden Rachel Reeves, ülkedeki koronavirüs vakalarının hızla arttığını vurguladı. Uzmanlar ise “Şimdiye kadarki en kötü kış mevsimini yaşayabiliriz.” uyarısını yaptı. Reeves, hükümetin artan vakalar üzerine acil B planına geçmesi gerektiğini belirtti. Reeves, “Bence hükümetin A Planını gerçekten uygulayabilmesi fazlasını yapması gerekiyor.” açıklamasını yaptı. Başbakan Boris Johnson, Sağlık Bakanı Sajid Javid’in koronavirüs vakalarının günde 100 bine ulaşabileceğini söylemesine rağmen daha sıkı kısıtlamalara geçmemekle suçlanıyor.

İngiltere’de hastanelere yeni kısıtlamalar önerisi

Hükümet, herkesi aşı olmaya davet ediyor. Ancak Sağlık görevlileri İngiliz The Independent gazetesine yaptığı açıklamada; İngiltere Ulusal Sağlık Sistemi (NHS)’nin en kötü kış mevsimi olduğunu ifade etti. İngiltere’de kış boyunca koronavirüsle mücadelede stratejiye göre, halihazırda yürürlükte olan “A planı”na devam ediliyor. Bu plan, yaklaşık 30 milyon kişiye güçlendirici aşı, sağlıklı 12 ila 15 yaşındakilere ise tek doz aşı sunulmasını sağlıyor. Buna ek olarak, kapalı mekanlar için havalandırmayı, kalabalık mekanlarda el yıkamayı ve maske kullanımını teşvik ediyor. Sağlık çalışanları hükümete, kışın bir “kriz” yaşanmasından kaçınılması için İngiltere’de hastaneler için acilen bazı koronavirüs önlemlerini devreye sokma çağrısı yapmıştı. Ancak hükümet, tüm bu çağrılara direnmekle ve yeterli önlem almadığı için eleştiri odağı oldu. İngiltere’de hastaneler yetersiz sağlık sistemiyle vatandaşını mağdur ediyor.

 

Benzer gönderiler