Scroll Top

İngiltere’de hastanelerde ırkçılık yapıldığı ortaya çıktı

ingiltere-ırkçılık-siyahi

İngiltere‘de hastanelerde ırk ayrımcılığı yapıldığı ortaya çıktı. Halk sağlığı merkezi verileri üzerine yapılan araştırmalar bu durumu bir kez daha gözler önüne serdi. Araştırmaya göre, ülkedeki siyahi ve Asyalı insanlar kanser teşhisi için beyaz insanlardan daha uzun süre beklemek zorunda kalıyor. Hatta bazıları fazladan altı hafta daha bekliyor. Exeter Üniversitesi ve Guardian gazetesi de dünyanın en büyük hasta veri tabanını inceledi.  Buna göre, yedi kanserden altısında, etnik azınlık hastalarının beyaz hastalardan daha uzun süre beklediği açığa çıktı. On yıl boyunca 126 bin kanser vakasının analizi yapıldı. Beyaz bir kişinin bir pratisyen hekime ilk belirtileri göstermesi ile teşhis konması arasındaki ortalama sürenin 55 gün olduğu görüldü. Ancak hastalar siyahi ve Asyalı olduğunda bu sürenin arttığı kaydedildi. Nitekim Asyalılar için bu süre 60 (yüzde 9 daha uzun), siyahi insanlar içinse 61 gün. (yüzde 11 daha uzun). Öte yandan teşhis gecikmeleri, daha az tedavi seçeneği anlamına gelebiliyor. Tedaviye daha sonra başlamak, daha az etkili olabiliyor yani hayatta kalma ihtimalini de düşürüyor.

İngiltere'deki hastanelerde ırk ayrımcılığı
İngiltere’deki hastanelerde ırk ayrımcılığı

İngiltere’deki hastanelerde ayrımcılık gözler önünde

İngiltere’de daha önce de siyahilere yönelik birçok araştırma yapıldı. Bu araştırmalar da etnik azınlık hastalarının ülkedeki bazı kanserler söz konusu olduğunda daha kötü sonuçlara sahip olduğunu ve sağlık deneyimleri bildirme olasılıklarının daha düşük olduğunu açıkça ortaya koydu. Özellikle belirli kanserler için bekleme sürelerindeki bazı farklılıklar ekstrem bir seviyede göze çarpıyor. Beyaz insanların özofagogastrik kanser (mide veya yemek borusu) tanısı alması için ortalama süre 53 gün olduğu görülürken aynı şekilde durumun Asyalılar için 100 gün olduğu biliniyor. Yani buna göre Asyalıların bekleme oranının beyazlara göre çok daha fazla olduğu açıkça görülüyor.

Siyahiler ve Asyalılar beyazlara göre dezavantajlı

Öte yandan kan kanserinin üçüncü en yaygın türü olan miyelomda beyaz insanlar için ortalama tanı bekleme süresi 93 gün. Siyahiler için ise bu süre 127 gün. Hükümet ve halk sağlığı merkezi NHS, sağlık hizmetlerinde etnik eşitsizliklerin üstesinden geleceğine defalarca kez söz verdi. Uzmanlar, bulguların, siyahilerin ve Asyalıların nasıl ve neden daha uzun süre beklediklerini anlamak ve bunun olmasını önlemek için ciddi adımlar atılması gerektiğini gösterdiğini söylüyor.

Benzer gönderiler