Scroll Top

Yurt dışındaki Türklere yönelik saldırılar artıyor

türkler-irkcilik-saldırı

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), yurt dışındaki Türk vatandaşlarını doğrudan ya da dolaylı olarak hedef alan saldırıların yer aldığı “Yurt Dışındaki Türk Varlığını Hedef Alan Saldırılar Raporu”nu kamuoyu ile paylaştı. 2021’de gerçekleşen saldırıları kayıt altına alanrapor, Türkçe, İngilizce, Almanca ve Fransızca olarak 4 dilde yayımlandı. Rapora göre, 2021 yılında Almanya’da 132, Hollanda’da 43, Fransa’da 38 olmak üzere 23 ülkede Türklere yönelik 316 saldırı gerçekleşti. Yurt dışındaki Türklere yönelik nefret içerikli saldırılarda 2020 yılında en az 36 kişi yaralanırken; 2021’de en az 45 Türk vatandaşının yaralandığı bildirildi. 2021 yılında kaydedilen ve bir kısmı girişim seviyesinde kalan 22 kundaklama olayının 6’sında camiler hedef alındı. En fazla gerçekleşen saldırı türü, 172 vaka ile “nefret söylemi” oldu. Bu vakalar içinde, medya ve sosyal medyada yer alan nefret içerikli mesajların yanı sıra Türkler ve ilgili kuruluşlarına gönderilen tehdit ve nefret mektupları da bulunuyor. Rapora, YTB’nin internet sitesindeki “Nefret Suçları ve Ayrımcılıkla Mücadele” portalından ulaşılabiliyor.

2021-yurtdisi-turk
2021’de yurt dışındaki Türklere yönelik 316 saldırı gerçekleşti

Almanya’da bir lisede Türklere yönelik ırkçı ödev verildi

Almanya‘nın Duisburg kentindeki Krupp lisesinde, öğrencilere “Hansel ve Gretel” masalından esinlenerek oluşturulan ve Türkleri rencide eden ifadelerin yer aldığı “Murat ve Ayşe” ödevi verildi. Türklere yönelik ırkçı ifadelerin yer aldığı ödevde, Murat ve Ayşe’nin ormanda geçen hikayesinde, ormanda döner kebap aramasını konu eden bir metin yer aldı. Metnin sonunda öğrencilerden 4 soruya yanıt vermeleri istendi.

Avusturya’da Türk camisine saldırı düzenlendi

Viyana’daki Avusturya Türk İslam Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Birliği Merkez Camisi‘ne, kimliği belirsiz kişiler tarafından saldırı düzenlendi. Irkçı saldırganlar, 60’ın üzerinde cami derneği bulunduran Avusturya Türk İslam Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Birliği’nin (ATİB) merkez binasının giriş katında caminin camlarını kırdı.

İsveç’te Türk siyasetçiye ırkçı mektup gönderildi

İsveç’te Türk kökenli Farklı Renkler Partisi (Nyans) Genel Başkanı Mikail Yüksel‘e içinde “Ülkene dön, pis domuz” yazan mektup gönderildi. Ülkedeki ırkçılar Farklı Renkler Partisini hedef aldı. Partinin Genel Başkanı Türk kökenli Mikail Yüksel‘e ırkçı bir mektup gönderildi. “Ülkene dön, pis domuz” yazan mektupta ırkçıların Türk düşmanlığı bir kez daha gözler önüne serildi. Mektupta, Türkiye ve Müslümanlara yönelik ırkçı ifadeler de yer aldı. Yüksel, konuyla ilgili, “Bugün maalesef yine ırkçı bir tehdit mektubu aldım. Benim bu ülkede siyaset yapmamdan ciddi manada rahatsız olan gruplar var. Bunların başında Türkiye karşıtı terör örgütleri ve Müslüman karşıtı ırkçılar geliyor” diye konuştu.

Benzer gönderiler