Scroll Top

Avusturya başörtüsü yasağını genişletmeye hazırlanıyor

heinz-fassmann

Avusturya Eğitim Bakanı Heinz Fassmann, anaokulu ve ilkokullarda hayata geçirilmek istenen başörtüsü yasağının ortaokul öğrencileri ve öğretmenler için de uygulanmasını istedi.

Devlet televizyonu ORF’ye konuşan Bakan Fassmann, ülkenin birçok eyaletinde yeniden başlayan eğitim ve öğretim yılına dair değerlendirmeler yaptı.

Heinz Fassmann, anaokulu ve ilkokullarda yürürlüğe sokulmak istenen başörtüsü yasağına değinerek söz konusu kurumlarda henüz ne kadar kız çocuğunun başörtüsü taktığının bilinmediğini ancak yasağın sayıdan çok içerikle ilişkili olduğunu, özgür eğitim ve kız çocuklarının korunması açısından yasağın getirilmek istendiğini savundu.

Heinz Fassmann, öğretmenlere yönelik başörtüsü yasağına dair görüşünü yineleyerek, kamusal görevdeki kişilerin dini ve ideolojik sembolleri görevleri sırasında takmamaları görüşünde olduğunu söyledi.

Avusturya’da ilk ve ana okullarında başörtüsü yasağının hayata geçirilmesi için Nisan ayında harekete geçen aşırı sağcı hükümet, ana okullarına ayrılan ve 2022’ye kadar geçerli olacak bütçenin belirlenmesinde eyalet yönetimleriyle yapılan anlaşmaya, başörtüsü yasağının hayata geçirilmesi şartını koymuştu.

Benzer gönderiler