Scroll Top

Erdoğan’a suikast davasında FETÖ’cüler tahliyelerini istedi

C_CnjtOUMAE73i

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz’daki darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik suikast girişimi ile 2 polisin şehit edildiği saldırıya ilişkin üçü firari, 44’ü tutuklu 47 sanığın yargılanmasına devam ediliyor.

Suikast timini yönetmekle suçlanan eski Özel Kuvvetler üyesi Binbaşı Şükrü Seymen, tanık N.K’nin kendisiyle ilgili “FETÖ’cü olduğunu biliyorum” ifadesini reddettiğini söyledi.

N.K’nin devresi olduğunu belirten Seymen, “Devrem olmasına rağmen kendisini uzaktan tanıyorum. Hangi şartlar altında neden böyle bir ifade verdiğini bilmiyorum. Maddi delil sunarak iddiasını somutlaştırmasını beklerdim.” dedi.

Daha önce “Verilen emir üzerine darbeye katıldım” dediğini hatırlatan Seymen, ifadesinin bu kısmının çarpıtıldığını iddia etti. Şükrü Seymen daha önce mahkemede “Darbe yaptım, cezası idam da olsa canım acımaz.” demişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a suikast timinin başındaki Şükrü Seymen

“Sönmezateşle birlikte uçmam tamamen tesadüf.”  

Savcının mütalaasında Sönmezateş ile suikast girişimi öncesi aynı uçakla seyahat ettikleri bilgisinin yer aldığına işaret eden Seymen, “Sönmezateş ile tesadüfen aynı uçakta seyahat ettik. Uçakta veya havalimanında bir görüşmemiz olmadı. Havalimanının kamera görüntülerini talep ediyorum.” diye konuştu.

Kendilerini almaya gelen helikoptere ateş ettiğine ilişkin delili de kabul etmeyen Seymen, bu konuda hazırlanan hasar tespit raporunun incelenmesi talebinde bulundu.

Deliller ve tanık ifadelerini incelemek için süre isteyen Seymen, tahliye konusunu mahkemenin takdirine bıraktığını dile getirdi.

Kuzu, bir dolarını geri istedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a suikast timinin başındaki Zekeriya Kuzu da Çiğli 2. Ana Jet Üs Komutanlığında FETÖ’nün “üs imamı” olduğunu mahkemede öğrendiği iddiasında bulundu.

Zekeriya Kuzu ilk ifadesinde “timdeki herkes FETÖ adına hareket ettiğini biliyordu.”demişti.

Kuzu, MAK timlerinin birleştirilmesi hakkında üzerine atılan suçlamaları ve sanık ifadelerini kabul etmeyerek, bu konuda bilirkişi oluşturulmasını istedi. Cüzdanında ele geçirilen bir doların koleksiyon parası olduğunu iddia eden Kuzu, üzerinde bir dolar ve başka paralar olduğunu belirterek bu paraların kendisine iade edilmesini ve tahliyesini talep etti.

Sanıkların beyanlarının alınmasının ardından sanık avukatlarını dinlemeye başlayan mahkeme heyetinin sonrasında ara kararını açıklaması bekleniyor.

Benzer gönderiler