İngiltere’nin özgürlüğü ve mahremiyeti yok eden yeni mevzuatı

1018511486-800x450

İngiltere Parlamentosu’nda farklı siyasi partilerden müteşekkil olan insan hakları komitesi, hâlihazırda görüşülmekte olan terörle mücadele ve sınır kontrolü mevzuatının kapsamı ve üslubu ile ilgili ciddi endişelerini kamuoyuyla paylaştı.

Yasaklı bir terör örgütünü desteklemek için veya bu tür bir örgüte destek vermeyi teşvik etmek için ifade edilen bir fikrin suç olarak sayılması komitenin raporunda mevzuatın en sorunlu yönleri olarak belirtilmiş.

Yine yasaklı bir terör örgütünü destekleyen ya da onun tarafından üretilmiş online bir materyali üç defadan fazla görüntülemek de –niyetten bağımsız olarak- cezai bir suç haline gelecek.

Çalışmalarının bir parçası olarak bu tür içerikleri görüntüleyen gazeteci ve araştırmacılar ya da hiçbir kriminal niyeti olmayan meraklı vatandaşlar gibi çok sayıda masum kişi var.

İşçi Partisi Milletvekili Harriet Harman’ın başkanlığını yaptığı komite, bu gibi masum kişilerin söz konusu mevzuat nedeniyle suçüstü yakalanabileceği uyarısında bulundu.

Panelistler ayrıca, kanunların önerdiği ve çarpıcı bir şekilde artabilecek olan arama ve durdurma yetkilerinin İngiliz vatandaşlarının mahremiyet ve aile hayatı hakları ile çatışabileceği yönündeki korkularını da dile getirdiler.

Benzer gönderiler