İskoçya’da ırkçılar Mısırlı mültecinin evini yaktılar

97650945_buggy

İskoçya’da yaşayan Mısırlı bir mülteci, BBC’ye, Edinburgh’taki evlerinin ateşe verilmesinden sonra çocuklarının hayatından endişe duyduğunu söyledi. Dört çocuklu baba, ailesinin cumartesi günü şehrin Wester Hailes bölgesindeki bir apartmandaki yangının hedefi olduğunu iddia etti.

Polis, olayda kimsenin yaralanmadığını söyledi. Yangının bilinçli olarak çıkartıldığına inandıklarını ve bir soruşturma yürütüldüğünü söylediler. Cumartesi gecesi saat iki sularında apartmandaki yangın haberleri itfaiye ekiplerine bildirildi.

‘Karım çığlık atıyor’

Adının verilmesini istemeyen dört çocuklu baba yangın anını anlattı: “Birden, eşimin çığlıklarını duydum, beni uyandırmaya çalışıyordu.” “Dairenin dışını kontrol etmeye çalıştım, fakat kapıyı açamadım, çünkü çok ağır bir duman vardı.” diye ekledi. Geçen sene Galler’den İskoçya’ya taşınan mülteci şunları söyledi: “İskoç insanının farklı ülke ve kültürlerden insanlara karşı samimi ve konuksever olduğunu duymuştum, İskoçya’da bize böyle bir şeyin olacağını hiç düşünmedim.” Bununla birlikte, ailesinin ilk olarak, beş ay önce kızlarının bebek arabasının apartmanlarının zemin katında ateşe verildiği zaman hedef alındığını söyledi: “Bunun olduğuna inanamadık. Polis ve belediyeyle de konuştuk.”

Karısının, kendini güvende hissetmediği için ilk saldırıdan beri peçe takmayı bıraktığını söyledi. “Karım, eskiden peçe takardı, ama korkmuş olduğu için onu çıkardı. Hiçbir yerde güvende hissedemiyoruz, sadece bir hayal kırıklığı.” diye ekledi.

 

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın