Scroll Top

İsrail güçleri Filistinli öğrencileri tutukladı

israil-filistinli-çocuklar

İsrail güçlerinden Filistinli öğrencilere gözaltı

İşgalci İsrail güçlerinin Filistinlilere yönelik zulmü bitmek bilmiyor. Siyonist İsrail güçleri, kadın, çocuk, yaşlı ayırt etmeksizin Filistinlilere türlü baskılar uyguluyor. Filistin halkı evsiz bırakılıyor. Kimisi sokak ortasında darbediliyor. Kimisi ise acımasızca katlediliyor. İsrail güçleri, Filistinli çocukları sebepsiz yere gözaltına alıyor. Çocuklar günlerce gözaltı merkezlerinde tutuluyor. Son olarak işgalci güçler, Batı Şeria‘da lise öğrencisi olan 4 Filistinli çocuğu gözaltına aldı. Siyonist güçler, Ramallah‘ın kuzeyindeki Sincil beldesini bastı. Lise öğrencileri Muhammed Musalime, Muhammed Fukaha, Muhammed Dar Halil ve Beha Dar Halil İsrail güçlerince gözaltına alındı. Askerler, Filistinli gençleri Ramallah’ın kuzeydoğusundaki yerleşim birimi Şair Binyamin’deki polis merkezine götürdü. Lise öğrencisi olan çocukların aileleri konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Çocuklarının Sincil yakınlarındaki caddeden geçen Yahudi yerleşimcilere ait araçlara taş atmakla suçlandığını ifade ettiler. İsrail makamları ise her zamanki gibi konuyla ilgili açıklama yapma gereğinde dahi bulunmadı.

israil-askerleri-filistinli
İsrail askerleri 4 Filistinli öğrenciyi gözaltına aldı

Filistin’deki insan hakları durumu felaket

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet Filistin‘deki insan hakları durumu ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bachelet, Filistin Halkının Vazgeçilmez Haklarının Kullanılması Komitesine verdiği brifingde, Gazze halkının 15 yıldır kara, deniz ve havadan ablukaya maruz kalmadığını dile getirdi. Bu durumun insan hakları ve insani durumu ciddi şekilde etkilediğini ifade etti. Bachelet, Filistinlilerin hareket özgürlüğünün kısıtlanmasının hastane gibi temel hizmetlere erişimi güçleştirdiğini anlattı. “İşgal ve abluka gerçeğiyle yaşayan Filistinliler, temel hak ve özgürlüklerden sistematik olarak mahrum bırakılıyor.” diye konuştu. Bachelet, Filistinlilere yönelik ölümle sonuçlanan orantısız güç kullanımından duyduğu derin endişeyi dile getirdi. Bachelet, sadece bu yıl Doğu Kudüs ve Batı Şeria‘da 15 çocuğun öldürüldüğünü duyurdu. Ayrıca Filistin‘de işlenen insan hakları ihlallerinin “kronik” şekilde cezasız kaldığını ifade etti. Yargı sisteminin İsrailli yerleşimcilerin Filistinlilere uyguladığı şiddeti cezalandırmakta başarısız olduğunu söyleyen Bachelet, İsrail işgali altındaki Filistin’de insan hakları durumunun “felaket” olduğunu kaydetti.

İsrail güçleri Filistinlilere zulmediyor

İşgalci İsrail askerleri Filistinlilere yönelik zulümlerini sürdürüyor. İşgal altındaki topraklarda yaşamaya çalışan Filistinliler, çeşitli baskılara maruz kalıyor. Ayrıca, İsrail güçleri, Filistinlilere sistematik olarak psikolojik şiddet de uyguluyor. Ülkede Filistinliler için yollar ayrı. 3 anayol hattından biri, Filistinlilerin kontrollü geçişine izin veriyor. Ancak İsrail askerleri yolu sürekli olarak metal ızgaralarla kapatıyor. İşgalci İsrail, bu kontrol noktaları ile Filistinlilere fiziksel şiddet ve psikolojik baskı yapıyor. Uzun bekletmeler, tutuklamalar bazen de kontrol noktasında doğrudan öldürülen Filistinliler hemen her gün yaşanan olaylar. Öte yandan İsrail, 1967 yılında işgal ettiği Doğu Kudüs’te Yahudiler için 18 yerleşim bölgesi yaptı.

Benzer gönderiler