Scroll Top

Filistin’de “öfke günü” Trump’a cevap olacak

filistin-gazze

ABD Başkanı Trump’ın Kudüs kararı Müslüman ülkelerde infiale yol açtı. İşgalci İsrail ordusu, Cuma gününü “öfke günü” ilan eden Filistin’den İsrail’e atılan roket nedeniyle Gazze’yi vurduğunu duyurdu.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Gazze Şeridi’nde İsrail güvenlik güçleriyle göstericiler arasında çatışma çıktı. En az 100 Filistinli polis kurşunuyla yaralandı. Hamas lideri İsmail Haniye Filistinlileri üçüncü intifadaya çağırdı. Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Filistinlileri İsrail’e karşı silahlı direnişe çağırdı.

İsrail, Gazze’yi vurdu

İsrail ordusu, Haniye’nin açıklamalarından sonra Gazze’den İsrail’e roket saldırısı düzenlendiğini bildirdi.

Olaydan Hamas’ı sorumlu tutan İsrail ordusu, roketlerden birinin İsrail’e düştüğünü, bunun üzerine Gazze’deki “iki terör hedefinin” vurulduğunu duyurdu.

İsrail ek polis görevlendirdi 

İsrail Emniyet Müdürlüğü, işgal altındaki Doğu Kudüs ve çevresinde ek polisler görevlendirildiğini, polisin protesto gösterilerine müdahale etmeye hazır olduğunu açıkladı.

Mescid-i Aksa’ya girişlere ise yaş sınırlaması getirilmediği açıklamasında bulunan İsrail Emniyet Müdürlüğü Sözcüsü Micky Rosenfeld, “Kudüs ile Eski Şehir bölgesinde ve çevresine ek polisler konuşlandırıldı. Polis zaruri olması halinde protestoculara karşılık vermek için hazır.” ifadesini kullandı.

Kudüs’teki yarım asırlık işgal

Doğu Kudüs’ü 5 Haziran 1967’de işgal eden İsrail, 1980’de tek taraflı olarak kentin doğusunu ve batısını “birleşik başkenti” ilan etti.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BGMK), 1980’de kabul ettiği 478 sayılı kararla, İsrail’in ilhak ve başkent ilanını geçersiz saydı.

BMGK kararı çerçevesinde, ABD dahil uluslararası toplum Doğu Kudüs’ün işgal altında olduğunu kabul ediyor. İsrail yönetimini tanıyan tüm ülkelerin büyükelçilikleri Tel Aviv’de bulunuyor. Hiçbir ülke, Kudüs’ü ya da doğu ve batı bölümlerini başkent olarak kabul etmiyor.

ABD, Trump’ın hamlesiyle Kudüs’ü “İsrail’in başkenti” olarak tanıyan ilk ülke oldu.

Uluslararası toplumun tepkisini çeken Trump yönetimi, bölgenin kaosa sürükleneceği ve İsrail-Arap ihtilafının daha da çözümsüz hale geleceği uyarılarını göz ardı etti.

Benzer gönderiler