İsveç’te oynayan Türk asıllı futbolcuya ölüm tehditi

skysports-jimmy-durmaz-sweden_4345266

İsveç Milli Takımı, Rusya’da düzenlenen 2018 Dünya Kupası’nda F Grubu ikinci maçında Almanya’ya Toni Kroos’un 90+5’inci dakikada attığı frikik golüyle 2-1 mağlup oldu. İsveç’te forma giyen Türk asıllı futbolcu Jimmy Durmaz, Kroos’un frikik faulüne neden olduğu için ırkçı söylemler ve ölüm tehditleri aldı.

İsveç Milli Takımı’ndan takım arkadaşları, Jimmy’e destek olurken Jimmy de olaylara ilişkin açıklamalar yaptı.

İsveç Futbol Federasyonu, Almanya maçındaki faulü sebebiyle Türk asıllı futbolcusu Jimmy Durmaz’ın sosyal medya hesabına ölüm tehditleri yazan kişiler için suç duyurusunda bulunulduğunu bildirdi.

Federasyon Başkanı Hakan Sjöstrand, ırkçı söylem ve ölüm tehditlerine karşı geri adım atmayacaklarını belirterek, “Jimmy Durmaz’a yapılanlar çok çirkin ve kabul edilemez. Bunları yazanlar hakkında suç duyurusunda bulunduk.” ifadesini kullandı.

Aftonbladet Gazetesi 29 yaşındaki Durmaz’ın Instagram hesabından paylaştığı fotoğrafa, ırkçı söylem ve ölüm tehditleri içeren 3 bine yakın yorum yapıldığını yazdı.

Türkiye’den göçen Süryani bir ailenin çocuğu olarak İsveç’te doğmuş olan 29 yaşındaki Durmaz, İsveç takımının Rusya’daki kampında gazetecilere ırkçı saldırıların çizgiyi aştığına dair açıklama yaptı.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın