Scroll Top

İsviçre bankası Credit Suisse kara para aklamayla ilgili davada suçlu bulundu

İsviçre-Credit-Suisse

İsviçre bankası Credit Suisse‘in kara para akladığı kanıtlandı. İsviçre’de federal mahkeme, ülkenin en büyük ikinci bankası Credit Suisse’in eski bir çalışanını bir Bulgar uyuşturucu çetesi için kara para aklamaktan suçlu buldu. Bankayı ise kara para aklamayı önlememekten dolayı mahkum etti. Federal mahkeme, Credit Suisse’in 2 milyon İsviçre frangı (yaklaşık 35 milyon TL) ödemesine karar verdi. Eski çalışan hakkında ise 20 ay ertelenmiş hapis ve kara para aklama sebebiyle de tazminat cezası verildi. Dava, İsviçre Federal Ceza Mahkemesi’nde ilk kez görüldü. Bu nedenle dava, ülkedeki diğer bankalara karşı savcıların daha katı tutum sergilemesi için örnek dava olarak görülüyordu. Savcılar, 2010 yılında bankadan ayrılan eski müşteri ilişkileri müdürünün, müşterileri için 146 milyon İsviçre frangından fazla işlem aracılığıyla paranın suça bağlı kaynağını saklamaya yardımcı olduğunu bildirdi. Bunun 46 milyon frangının bavullara doldurulmuş şekilde nakit olarak yapıldığı belirtildi.

Credit Suisse iddiaları reddetmeye çalıştı

Ayrıca mahkemede eski müdürün bir Bulgar çetesiyle bağlantılı olduğu söylenen katiller ve kokain ticareti yapanlarla ilgili bilgi edinmesine rağmen para yönetimini sürdüğü belgelendi. Duruşma sırasında söz alan eski müdür, yöneticilerin müşterileriyle bağlantılı iki cinayetin de bulunduğu olaylardan haberdar ettiğini, ancak işlemlere devam etmesinin söylendiğini ifade etti. Credit Suisse ise paranın kaynağının yasadışı olduğu iddiasını, eski bir Bulgar güreşçi ve çevresindekilerin yasal inşaat, kiralama ve otelcilik işleri yürüttüğünü öne sürerek reddediyor. Mahkeme, Credit Suisse’in ve eski çalışanının kokain ticareti yapan bir Bulgar çetenin 2004-2008 yılları arasında banka aracılığıyla karını akladığını iddialarını değerlendirdi. Ayrıca mahkeme hem suç örgütü ile yürütülen müşteri ilişkileri, hem de kara para aklamaya karşı kural uygulamalarının gözetimi açısından Credit Suisse içinde eksiklikler bulduğunu açıkladı.

Uyuşturucu çetesinin bankadaki servetine el konuldu

Kararda “Bu eksiklikler suç örgütünün servetini çekmesine fırsat verdi, ki bu bankanın eski çalışanını kara para aklayıcısı olarak hüküm giymesine temel oluşturuyor” ifadeleri kullanıldı. Kararda Credit Suisse‘in kara para aklamadaki rolüyle ilgili olarak “Şirket kurumsal zorunlulukları yerine getirseydi bu ihlalin önüne geçebilirdi” denildi. Credit Suisse savunmasında söz konusu olayın 14 yıl önceki bir soruşturmadan kaynaklandığını bildirdi ve “Banka sürekli olarak kara para aklama çerçevesini test etmekte ve zaman içinde evirilen düzenleyici standartlara göre güçlendirmektedir” diye konuştu. Mahkeme Credit Suisse’in uyuşturucu çetesinin bankadaki 12 milyon frankı aşkın değerdeki servetine el konulmasını ve bankanın o dönemdeki iç eksiklikleri sebebiyle el konulamayan 19 milyon franktan el çekmesini kararlaştırdı.

Benzer gönderiler