İtalya’daki %3.7’lik Müslüman nüfus ırkçı lideri korkutmaya yetti

ee7d94119aa5017bbb50a26faaf15914

İtalya’da ayrılıkçı ve göçmen karşıtı Kuzey Ligi’nin (Lega Nord) lideri Matteo Salvini, 15 Ocak’ta yaptığı açıklamada, İtalyan kültürü ve toplumunun İslam tarafından yok edilme riskiyle karşı karşıya olduğunu kaydetti.

Popülist Salvini konuşmasında ayrıca, göçmen “işgalini” durdurma sözü verdi. Salvini’nin sözleri, Kuzey Ligi mensubu bir diğer politikacının, özellikle Afrika’dan gelen göçmenlerin durdurulamaması durumunda “beyaz ırk”ın İtalya’dan silineceğini söylemesinin ardından geldi.

Söz konusu politikacı, genellikle neo-Nazilerin kullandığı “beyaz ırk” terimini kullanması ve aşırıcı yorumları nedeniyle sert eleştirilerin hedefi haline gelmişti. 4 Mart’ta genel seçimlerin gerçekleştirileceği İtalya’da, göçmen konusu seçim tartışmalarının odağında bulunuyor.

Bir süre önce Radio Padania’ya konuşan ve Kuzey Ligi’nin Lombardiya adayı olan Attilio Fontana, “Etnik yapımızın, beyaz ırkımızın ve toplumumuzun varolup olmayacağı konusunda bir karar vermemiz gerekiyor.” şeklinde konuşmuştu.

Gelen tepkilere rağmen, son yıllarda göçmen karşıtı duruşu nedeniyle popülaritesi hızla artan Kuzey Ligi’nin lideri Salvini ise Fontana’ya destek çıktı.

Salvini konuyla ilgili olarak, “Saldırı altındayız. Kültürümüz, toplumumuz, geleneklerimiz ve yaşama biçimimiz risk altında. Birinin deri renginin konuyla hiç alakası yok fakat risk son derece gerçek.

İslamlaşma, yüzyıllarca süren bir tarihin tükenmesi tehdidi yaratıyor. Bu hafife alınmamalı.” ifadelerini kullandı. Geçtiğimiz 4 yıl boyunca Akdeniz’i aşarak İtalya’ya ulaşan göçmen sayısı 600 bini bulurken, Pew Araştırma Merkezi’nin 2010 istatistiklerine göre İtalya nüfusunun sadece yüzde 3.7’sini Müslümanlar oluşturuyor.

2020 yılında ise bu oranın az bir yükselişle yüzde 4.9’a ulaşması bekleniyor. Görünen o ki, dünyada oluşturulmaya çalışılan İslam karşıtlığı İtalya’da da korku siyasetinin bir ögesi haline getirilip, popülist siyasetin kurbanı edilmeye çalışılıyor.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın