Scroll Top

İtalya’dan Almanya’ya mülteci resti: Havalimanlarını kapatırız

ITALY-AUSTRIA-POLITICS

Göç ve göçmenlik karşıtı söylemleriyle tanınan İtalya İçişleri Bakanı Matteo Salvini, Almanya’dan gelen ve İtalyan yetkililerinin izin vermediği göçmen taşıyan uçaklara havalimanlarını kapatacağını açıkladı.

Salvini, diğer Avrupa Birliği (AB) devletlerinin gerekli sorumluluk ve inisiyatifi göstermediklerini belirterek bu nedenle tepkili olduğunu belirtti.

İki AB ülkesi, Almanya’dan İtalya’ya sığınmacı gönderilmesi koşullarını düzenleyen görüşmelere başlamasına rağmen henüz bir anlaşma imzalamadı.

İtalya’nın ünlü La Republica gazetesi Almanya’daki sığınmacılara, “yüzlerce mektup” gönderildiğini ve buna göre özel uçak seferleriyle İtalya’ya geri gönderilecekleri iddialarına yer verdi.

Gazete ayrıca, planlanan ilk seferin 9 Ekim’de gerçekleşeceğini belirtti.

Bunun ardından Salvini, “Berlin’de ya da Brüksel’deki birileri, yetkisiz bir şekilde sığınmacıları İtalya’ya yığmayı düşünüyorsa bilsinler ki onlar için hiçbir havalimanı açık olmayacaktır!” ifadelerini kullandı. Salvini ayrıca, “Daha önce limanları kapattığımız gibi hava alanlarını da kapatacağız” sözlerini ekledi.

Benzer gönderiler