Scroll Top

Güney Afrika’daki üniversitede Nazi posteri gerginliği

anglo_afrikaner

Güney Afrika Cumhuriyeti’ndeki Stellenbosh Üniversitesi dün yaptığı bir açıklama ile kampüste düzenlenecek “Anglo-Afrikalı Öğrenci Etkinliği” için Nazi posterlerini çağrıştıran posterlerin asılması ile ilgili olarak üç öğrencinin sorgulandığını söyledi.

Salı günü Cape Town şehrinin hemen dışındaki Stellenbosch Üniversitesi’nde asılan, Nazi propaganda posterlerinden kopyalanan posterler hem üniversitedeki öğrenciler tarafından fark edilerek şikayet edilmiş hem de kamuoyunu ayağa kaldırmıştı.

Üniversite yönetimi konuya ilişkin dün yaptığı açıklamada “Irkçı kutuplaşmayı ve belli bir ırkın üstünlüğünü öven, Nazi propagandası ve Neo-Nazizm’e referanslar yapan posterler ve reklamı yapılan etkinlik hiçbir şekilde kabul edilemez” dedi.

Üniversite yönetimi ayrıca etkinliği planlayan ve posterleri kampüste asan, dağıtan 3 kişinin de tespit edildiğini söyledi.

Sözkonusu posterlerde Nazi Almanya’sı dönemi posterlerinden kopyalanan sarışın bir erkek ve kadın imgeleri yer alıyordu.

Üniversitenin mazisi karanlık 

Stellenbosch Üniversitesi beyaz azınlığın ırkçı yönetimi sırasında devlet yöneticilerini ve entelektüelleri yetiştiren elit bir okul olmasıyla biliniyor.

Geçtiğimiz yıllarda da okulun öğrencileri üniversitede ırkçılığın devam ettiğini iddia ederek protesto gösterilerinde bulunmuşlardı.

Ülkede beyaz azınlığın ırkçı yönetimin sona ermesinden 20 seneden fazla sure geçmesine rağmen ırklar arası ilişkiler hala gergin.

Benzer gönderiler