Scroll Top

“İtalyan Basını PKK Gaddarlığını Haberleştirmiyor”

murat-salim-esenli

Türkiye Cumhuriyeti Roma Büyükelçisi Murat Salim Esenli, İtalyan gazetesi Il Messaggero’ya bir mektup yazdı.

Gazetede yayınlanan mektupta Büyükelçi Esenli, terör örgütü PKK’nın gitgide artan terör faaliyetlerinin ve Diyarbakır’da evlatlarının PKK tarafından kaçırılmasını protesto eden annelerin İtalyan basınında hiç yer bulamayışına dikkat çekti.

Büyükelçi Esenli, mektubunda “PKK ve Suriyeli kolu PYD/YPG’nin gaddar uygulamalarının ve saldırılarının, giderek artan (reşit olmayan) çocuk kaçırma olayları ve bu terör grubu tarafından öldürülen sivillere rağmen, başlıca İtalyan medya organlarınca hiçbir şekilde aktarılmadığını gözlemledim.” ifadesini kullandı.

PKK/YPG Çocuk İstismarında Zirvede

PKK ve Suriye uzantısı YPG’nin, çocukları, terör faaliyetlerinde kullanmalarını eleştiren Büyükelçi Esenli, Birleşmiş Milletler’in konuyla alakalı bir raporuna dikkat çekerek şu ifadelerde bulundu: “Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Çocukluk Çağı ve Silahlı İhtilaf konulu son raporu, PKK’nın çocuklara yönelik gaddar muamelesinin tüyler ürpertici bir vizyonunu sunuyor. Raporda ortaya konulduğu gibi geçtiğimiz yıl PKK’nın Suriyeli kolu PYD/YPG Suriye’de en fazla sayıda çocuğu saflarına kattı.”

Terör Örgütü PKK Sivilleri Hedef Almaya Devam Ediyor

Büyükelçi Esenli’nin, Il Messaggero’ya yazdığı mektubunda değindiği bir diğer husus ise terör örgütü PKK’nın sivilleri acımasızca hedef almaya devam edişi. PKK’nın en yeni sivil katliamından söz eden Esenli’nin ifadeleri şöyle: “Son zamanlarda PKK sivillere karşı saldırılarını da artırdı. 13 Eylül 2019’da PKK’nın teröristleri, Türkiye’nin güneydoğusunda odun toplamaya gitmekte olan köylülerin bulunduğu bir aracı hedef aldı.”

İşte Türkiye Cumhuriyeti Roma Büyükelçisi Murat Salim Esenli’nin İtalyan gazetesi Il Messaggero’ya yazdığı mektubun tamamı:

 

Sayın Genel Yayın Yönetmeni,

PKK ve Suriyeli kolu PYD/YPG’nin gaddar uygulamalarının ve saldırılarının, giderek artan (reşit olmayan) çocuk kaçırma olayları ve bu terör grubu tarafından öldürülen sivillere rağmen, başlıca İtalyan medya organlarınca hiçbir şekilde aktarılmadığını gözlemledim. Bu yüzden şu bilgileri dikkatinize getirmek üzere kendimi bu mektubu yazmaya mecbur hissettim.

Oğlu terör grubu PKK tarafından kaçırılmış olan bir annenin bu ayın başında başlattığı Diyarbakır oturma eylemi, çocukları PKK tarafından kaçırılmış diğer ailelerin desteğiyle o günden bugüne büyüdü. Bu aileler çocuklarına kavuşabilmek umuduyla ulusal ve uluslararası medya organlarına seslerini duyurmaya çalışıyor.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Çocukluk Çağı ve Silahlı İhtilaf konulu son raporu, PKK’nın çocuklara yönelik gaddar muamelesinin tüyler ürpertici bir vizyonunu sunuyor. Raporda ortaya konulduğu gibi geçtiğimiz yıl PKK’nın Suriyeli kolu PYD/YPG Suriye’de en fazla sayıda çocuğu saflarına kattı. Örgüt aynı zamanda çocukları özgürlüklerinden yoksun bırakma konusunda da listenin başında.

PYD/YPG’nin işlediği muhtelif suçlar arasında; muhaliflerin sindirilmesi, yasa dışı demografik mühendislik, zorunlu askerlik, yerel halka baskı, yağmalama ve fiilen kontrolü altındaki alanlardaki mülklere el koymak bulunuyor. Okulları hedef alıyorlar ve birer mühimmat deposuna dönüştürerek çocukları temel eğitim haklarından yoksun bırakıyorlar.

Ayrıca World Council of Arameans’ın yakın zaman önce yaptığı bir açıklama, PYD/YPG’nin Hristiyan gençleri sık sık kaçırdığı, işkence yaptığı ve kullandığını belirtiyor. Örgüt, genç Süryanileri öldürdü ve en yaşlı öğretmenleri öldürene kadar dövdü. Ayrıca birden fazla kere Hristiyan okulları kapatmayı ve sahiplenmeyi denedi.

PYD/YPG; DEAŞ, el-Kaide, el-Nusra ve bağlantılı diğer gruplar gibi Suriye’de faaliyet gösteren diğer terör örgütleriyle aynı taktikleri kullanıyor ve bu gruplardan hiçbirinden daha az kınamayı hak etmiyorlar.

Son zamanlarda PKK sivillere karşı saldırılarını da artırdı. 13 Eylül 2019’da PKK’nın teröristleri, Türkiye’nin güneydoğusuna odun toplamaya gitmekte olan köylülerin bulunduğu bir aracı hedef aldı. Yerde 1,5 metrelik bir krater oluşturan bu ani patlayıcı saldırı nedeniyle 7 sivil öldürüldü, 10 kişi yaralandı.

Her türüyle terörizme karşı tek bir cephe olarak hareket etme bilincine gitgide daha fazla ihtiyaç olduğuna duyduğum inançla bu mektubu bütünüyle okuyucularınızın dikkatine taşıma nezaketini göstermenizden memnuniyet duyarım.

Murat Salim Esenli

Türkiye Cumhuriyeti Roma Büyükelçisi

Benzer gönderiler