Scroll Top

Macaristan, mültecileri süresiz olarak kamplarda tutacak

PSSsN5S2

Macaristan mültecilere dönük politikalarıyla tepki çekiyor. Meclste büyük bir oy farkıyla kabul edilen tasarı mültecilere, içinde süresiz ikamete zorunlu tutulabilecekleri dikenli tellerle çevrili konteyner kamplarının kapılarını açıyor.

Ülkede bu yönde yürürlükte olan kanun 2013 yılında Birleşmiş Milletler baskısıyla kaldırılmıştı. Bu kez de ilk tepki BM Mülteciler Yüksek Komiserliği’nden geldi:

“Bu her iltica talebi sahibinin hatta çocukların dahi sınırda dikenli tellerle çevrili bir şekilde konteynerlara kapanacağı anlamına geliyor. Bu korkunç acılar çekmiş ve çekmeye devam eden erkek, kadın ve çocuklar üzerinde fiziki ve manevi önemli etkileri olacak.” (Cécile Pouilly, Mülteciler Yüksek Komiserliği Sözcüsü)

Macaristan Başbakanı Victor Orban ise gelen uyarılara dönük sessiz kalmayı tercik ediyor:

“Baylar, bayanlar, mülteci krizi bizler sonuçların yerine sebepleriyle ilgilenene kadar sürecek. Bizler göçün, terörün truva atı olduğunu görene kadar bu devam edecek.”

Macar hükümetinin yürürlüğe koymaya hazırlandığı önlem Avrupa Birliği hukukuyla da, uluslararası teamüllerle ve uluslararası mülteciler sözleşmesiyle de uyumlu görünmüyor.

Benzer gönderiler