Scroll Top

Avrupa Birliği’ne göçmenlere baskıyı azaltın çağrısı

150911064815_syria_refugees_624x351_afp_nocredit

Vatansızlıkla Mücadele Avrupa Ağı Budapeşte’de düzenledikleri konferansta, Avrupa hükümetlerini göçmenlik sistemini mümkün olan en kısa sürede değiştirmeye çağırdı.

Örgütün lideri Chris Nash yeni yayımladıkları “Vatansız Kişilerin Keyfi Gözaltına Alınmasına Karşı Korunması” adlı raporlarını şöyle anlattı:

“Vatansızlıkla Mücadele Avrupa Ağı, günümüzde statüsüz kişileri tespit edebilmeleri, keyfi tutuklamaları sona erdirebilmeleri ve uluslararası hukukta yükümlülüklerini yerine getirebilmeleri için Avrupa devletlerini göç ve gözaltı sistemlerini değiştirmeye çağıran bir değişiklik gündemi hazırlamakta. “

Vatansızlık yani herhangi bir devlet tarafından vatandaş olarak tanınmama durumu, özellikle son mülteci dalgasıyla birlikte Avrupa’da giderek büyüyen bir sorun haline geldi. Suriye hükümeti seferberlik ilan edince Almanya’ya gitmeye karar veren Filistin kökenli Mazen Beshtawe de o kişilerden biri:

“345 kişinin bulunduğu bir botla İtalya’ya geçmeye çalıştık. Fakat bot batmak üzereyken bizi kurtardılar. Sonra da Kıbrıs’a getirdiler”

Yapılan araştırmalar Avrupa’da en az 600 bin tüm dünyada ise 10 milyondan fazla kişinin bu sorunla mücadele ettiğini ortaya koyuyor.

Benzer gönderiler