Avusturya’daki ırkçı koalisyonun Türk alerjisi bitmiyor

20161024120158_pers_b1-1132x600

Avrupa’nın en ırkçı koalisyonlarından biriyle yönetilen Avusturya’da Türklere yönelik ayrımcı uygulamalara bir yenisi daha eklendi: Ehliyet sınavında artık Avusturya’da en çok kullanılan 2. dil olan Türkçe seçeneği yok.

Avusturya Ulaştırma Bakanı cumartesi günü yaptığı açıklamada, ehliyet sınavına girecek adayların bundan böyle teori sınavını şimdiye kadar mümkün olduğu gibi Türk dilinde giremeyeceklerini açıkladı ve bu kararı ekonomik ve entegrasyon kaygıları olarak gerekçelendirdi.

Geçen yıl 299 bin 687 adaydan sadece 3 bin 631’i, yani yüzde 1,2’si Türkçe sınava girdi. Avusturya’da 117 bini Türk vatandaşlığına sahip olmak üzere yaklaşık 360 bin Türk kökenli yaşıyor.

Aşırı sağcı parti FPÖ’lü Ulaştırma Bakanı yayımladığı bildiride söz konusu tedbirin 2019’dan itibaren uygulanacağını belirtti.

Bakan, “Her ek dil seçeneği devlet için gerekçe gösterilebilir olmayan beş haneli rakamlara mal oluyor.” diye açıkladı.

Bakan, bu bağlamda Türkçe sınav uygulamasının önerilmeyen diğer dilleri kullananlara karşı bir haksızlığa neden olduğunu sözlerine ekledi.

Öte yandan sınavlarda İngilizce seçeneğinin ve Avusturya’da bulunan ve imtiyazlı haklardan yararlanan iki tarihi dil azınlığı olan Hırvatça ve Slovence seçenekleri de devam edecek.

Bakan ayrıca söz konusu yeni tedbirin Almancayı öğrenmeye teşvik edeceği düşüncesinde.

Türkçe sınav seçeneği Avusturyalı yetkililerin “iyi niyetine” dayanarak 1998 yılından bu yana sunuluyor.

Muhafazakar parti ÖVP, söz konusu tedbiri memnuniyetle karşıladı ve “entegrasyonun kilidinin Almancaya hakimiyetten geçtiğini” vurguladı.

Avusturya’daki Türkler sıklıkla göçmenlere hasmane olan FPÖ’nün eleştirilerine konu oluyor.

2017 yılında söz konusu sınava 2 bin 301 kişi İngilizce, 2 bin 112 kişi Hırvatça ve 139 kişi de Slovence olarak girdi.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın