Scroll Top

İngiltere polisi çocukları ajanlığa zorluyor

scotlandyard

İngiltere parlamentosunun üst kanadı Lordlar Kamarasının yayımladığı rapor, polisin çocukları çetelere ve terör örgütlerine karşı yürütülen gizli operasyonlarda ajan olarak kullandığını ortaya koydu.

Uygulama, İçişleri Bakanlığının Gizli İnsani İstihbarat Kaynağı (CHIS) olarak adlandırılan 16 yaşından küçük çocukları ajan olarak kullanma süresinin 1 aydan 4 aya yükseltilmesi talebiyle gün yüzüne çıktı.

Raporu hazırlayan Tali Yasama Denetim Komisyonu Başkanı Lord David Trefgame, CHIS uygulamasını, “Bir genci uzun süre gizli bir operasyonda kullanmanın zihni ve fiziki sağlığını riske sokmasından kaygı duyuyoruz.” diyerek eleştirdi.

İngiliz basınında görüşüne yer verilen uzmanlar, polisin çete üyesi çocukları yakaladıktan sonra aynı örgüte ajan olarak yerleştirdiğini söyledi.

Uzmanlara göre bu durumun farkında olan ele başları ajan olduğu şüphesiyle çete üyelerine daha fazla şiddet uygulayabilir.

İngiliz hükümeti çocuk ajan uygulamasıyla insan hakları alanındaki yükümlülüğünü çiğniyor. Devlet çocukları suçtan kurtarmak yerine suça daha derinlemesine batırıyor.

Benzer gönderiler