Scroll Top

Katliamın ortakları çoğalıyor

C8AgT8BXgAE44ja

Belçika başsavcılığı sözcüsü Eric Van Der Sypt uluslararası haber ajanslarına yaptığı açıklamada, geçen hafta Musul’da 400 civarında sivilin ölümüne neden olan hava saldırısına Belçika uçaklarının katılıp katılmadığının ve eğer katılmışlarsa uluslararası angajman kurallarına riayet edilip edilmediğinin soruşturulacağını söyledi.

Soruşturmayı yürüten uzmanlar Irak ve Surıye’deki hava operasyonlarına katılan Belçıka F-16’larına takılı yüksek çözünürlüklü kameraları inceleyerek Belçika uçaklarının kısmen veya tamamen sivil ölümlerinden sorumlu olup olmadığını belirleyemeye çalışacak.

Belçika, Suriye ve Irak’ da faaliyet gösteren DAİŞ’e karşı kurulan ve o günden buyana bölgede on binlerce hava saldırısı düzenleyen Amerikan liderliğindeki koalisyonun bir parçası. Hava saldırılarının büyük çoğunluğu Amerikan uçakları tarafından gerçekleştirilse de Avustralya, Belçika, Danimarka, Fransa, Ürdün, Hollanda ve İngiliz uçakları da hava saldırılarında rol alıyor.

Koalisyon’un sahadaki başta gelen komutanlarından olan General Stephen Townsend, hava saldırılarında “düzinelerce” sivilin öldüğünü kabul etmek zorunda kalmıştı.

Irak ve Batı resmi kaynakları sivil ölümlerinin çoğunun DAİŞ’in sivilleri canlı kalkan olarak kullanmasından kaynaklandığını iddia etse de , Uluslararası Af Örgütü Koalisyon’u Musul’daki sivilleri korumak için yeterince önlem almayarak ve böylece “ apaçık bir şekilde uluslararası insani hukuk” u çiğnemekle suçladı.

Konuyla ilgili diğer bir gelişme olarak, Amerikalılar Rakka’daki Mansura kasabasındaki bir okulun 21 Mart’ta ve Al Jineh köyündeki bir binanın bombardımanında meydana gelen sivil ölümlerini araştırıyor.

Irak ve Koalisyon güçleri Musul’da kaydettikleri askeri ilerleme üzerinde yoğunlaşırken, Birleşmiş Milletler, Musul’da halen 400.00 civarında sivilin kuşatmayı andıran koşullarda yaşadığını, gıda ve içecek suyun her an bitebileceğine dikkat çekiyor.

Benzer gönderiler