Scroll Top

Nissan iki farklı ülkede fabrikasını kapatıyor

nissan kapatıyor

Dünyanın önde gelen otomotiv ortaklıklarından bir tanesi olan Renault-Nissan-Mitsubishi Grubu’nun bir zamandır süre gelen finansal sorunları koronavirüs süreci ile zirveye çıktı.

Geçtiğimiz hafta grubun Fransız üyesi Renault’un ülkesindeki bazı tesislerde küçülmeye gideceğini, Alpine fabrikasını ise kapatacağını açıklamasının ardından Japonlardan da benzer bir açıklama geldi.

Nissan, Barselona’da bulunan, VAN ve pikap modeli üretimi gerçekleştiren fabrikasını kapatacağını ve aldığı bir dizi finansal küçülme programını açıkladı. Japon üreticinin, Barcelona’daki fabrikasını kapatması ile birlikte 2 bin 800 kişinin işsiz kalması gündeme geldi.

Nissan CEO’su Makoto Uchida’nın katılımıyla gerçekleştirilen online toplantıda üç yıllık küresel iş planı paylaşıldı. Barcelona fabrikasının kapanmasının yanı sıra Endonezya gibi ülkelerdeki faaliyetlerinde de küçülmeye gidecek olan marka 5.2 milyar dolar tasarruf sağlamayı hedefliyor.

İspanya Endüstri, Ticaret ve Turizm Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Barselona’daki fabrika stratejiktir. Çünkü Barselona ve İspanya’dan ayrılmak demek, 500 milyondan fazla nüfusu olan bir pazara sahip Avrupa Birliği’ni terk etmek demektir. Yatırım yapmak, 1 milyar avroyu aşabilecek kapatma maliyetinden daha kârlı olacaktır” ifadeleri kullanıldı.

Nissan, dönüşüm kapsamında Kuzey Amerika üretimini temel modeller etrafında birleştirmeyi, İspanya Barcelona’daki tesisisin yanı sıra Endonezya’daki üretim tesisi kapatmayı ve Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği’nde (ASEAN) tek üretim üssü olarak Tayland tesisine yoğunlaşmayı hedefliyor.

Güney Kore pazarından da çıkacaklarını açıklayan şirket ayrıca Rusya’daki Datsun markasını geri çekeceklerini ve ASEAN gibi bazı pazardaki operasyonları bir düzene sokmayı planlıyor.

Benzer gönderiler