Scroll Top

Özel Haber: Dört öğrenci Instagram beğenisi nedeniyle açığa alındı

ınstagram

Kaliforniya’da bir liseye giden dört öğrencinin ırkçı bir Instagram gönderisini beğenmeleri sebebiyle açığa alınmaları üzerine açtıkları dava, ifade özgürlüğü haklarına dair soru işaretlerine sebebiyet veriyor.

Instagram beğenisi nedeniyle kovuldular.

Geçtiğimiz Mart’ta Albany Lisesi’nden bir öğrenci şahsî Instagram hesabına siyâhî bir öğrenciyle siyâhî bir antrenörün boyunlarına urgan geçirilmiş halde görüldüğü fotoğraflar koydu. Bu öğrencinin açığa alınmasından ve şu anda da kovulma ihtimaliyle karşı karşıya kalmasından sonra dört öğrenci daha fotoğrafı beğenip yorum yaptıkları için açığa alındı. Şimdi bu dört öğrenci okula haddini aştığı ve kendilerini sınıf arkadaşları önünde küçük düşürdüğü gerekçesiyle dava açıyor.

Dört öğrenciyi temsilen Associated Press’e (AP) konuşan avukat Alan Beck “Bu hadise benim için şahsî bir çizim defterine bazı saldırgan şeyler çizip bunları birkaç arkadaşla paylaşmaktan farksız.” dedi. “Okul, evimde yaptığım bir şey sebebiyle hayatımı mahvetme hakkına sahip midir?”

Okul yönetiminin öğrenciler üzerindeki yetkisi tartışılıyor.

Instagram paylaşımı okulda öğrenciler tarafından protesto edilmişti.

Ulusal bir ifade özgürlüğü tartışmasının göbeğinde yer alan Albany AP’ye göre Kaliforniya’daki Berkeley şehrinin üç mil kuzeyinde yer alan zengin bir muhit. Ayrıca Şikago’da da iki öğrenci bir grup konuşmasında ırkçı mesajlar yazdıkları gerekçesiyle kovulmalarının üstüne Marist Lisesi’ni dava etti. Albany meselesi, mahkemeleri, öğrenciler kampüste değilken okul tarafından nasıl veya ne zaman gözetime tâbi tutulabileceklerini tarif etmeye zorlayabilir.

Gizli hesabı beğenmek suç mudur? 

Beck diğer okulların, öğrencileri sosyal medyadaki ırkçı faaliyetleri sebebiyle nasıl cezalandırdığına kıyasla müvekkillerinin açığa alınmasının daha ziyade bir yetki aşımı olduğunu söylüyor. Zira öğrencilerin fotoğrafa yorum yaptıkları hesap gizli moddaydı ve ırkçı muhtevayı herhangi bir şekilde yaymadılar. Mesela cezalandırılan öğrencilerden birinin ırkçı hesaptaki fotoğraflardan birine yaptığı yorum “evet” idi.

Albany Birleşik Okul Bölgesi müfettişi Valerie Williams AP’ye “Bölgemiz öğrencilerin okulda güvende hissetmesi için büyük bir ihtimam göstermektedir ve bütün öğrencilerimiz için kapsayıcı ve saygı dolu bir eğitim ortamı sağlamaya azimliyiz.” dedi.

Benzer gönderiler