Scroll Top

Özel Haber: Henry Kissinger ve arkadaşlarından işkenceci Haspel’a referans mektubu

HenryKissinger_c0-341-4960-3232_s885x516 (1)

50’den fazla Amerikalı eski üst düzey devlet görevlisi Pazartesi günü Trump’ın CIA Başkanlığına aday gösterdiği Gina Haspel’e destek vermek için Haspel’in CIA Başkanlığını onaylayacak merci olan ABD Senatosu İstihbarat Komitesi’ne bir mektup yazdı.

Mektupta imzası olanlar arasında 8 CIA Başkan ve Başkanvekili, diğer istihbarat kuruluşlarının eski başkanlarından 3 tanesi, 2 eski dışişleri bakanı ve diğer pek çok önemli siyasetçi ve bürokrat bulunuyor.

Senato İstihbarat Komitesi’nin Haspel’in adaylığını görüşmek için ay sonu toplanması bekleniyor.

Mektupta “Haspel’in vasıflarıyla teşkilatın 70 yıllık tarihindeki pek çok başkanı geride bıraktığı” ifade ediliyor.

Mektubun neden yazıldığı ile ilgili soruya ismi açıklamamak kaydıyla cevap veren eski bir üst düzey istihbarat yetkilisi, medyanın Haspel’in kariyerinin bütünü yerine yasadışı gözaltı merkezlerindeki rolüne odaklanmasının onlarda kaygı uyandırması sebebiyle söz konusu mektubu yazmaya karar verdiklerini açıkladı.

Mektup, Haspel’in 11 Eylül sonrası “pekiştirilmiş sorgu teknikleri” adıyla uygulanan işkence programlarının parçası olmasına bir vurgu yapmıyor.

Mektuptaki imzacılardan bazıları:

  • Henry Kissinger (Eski ABD Dışişleri Bakanı)
  • George P. Schultz (Eski ABD Dışişleri Bakanı)
  • Leon Panetta (Eski CIA Başkanı ve Savunma Bakanı)
  • John Brennan (Eski CIA Başkanı)
  • Michael B. Mukasey (Eski Adalet Bakanı)
  • Amiral Bill McRaven (Eski ABD Özel Kuvvetler Komutanı ve Usame bin Ladin’in öldürüldüğü operasyonun sorumlusu emekli amiral)
  • David S. Cohen (Eski ABD Hazine Bakanlığı Müsteşarı ve eski CIA Başkan Yardımcısı. 17 Aralık öncesi ve hemen sonrası dahil olmak üzere Türkiye’yi pek çok sefer ziyaret ederek devlet yetkilileri ve banka yöneticilerini İran ile olan ticareti sonlandırma konusunda tehdit ettiği biliniyor. Atilla Davasında da savcılığın tanıklarından biri.)

 

Mektubun tercümesi:

ABD Senatosu İstihbarat Komitesi

9 Nisan 2018,

Sayın Başkan Richard Burr ve Başkan Yardımcısı Mark Warner,

Bu mektubu, Amerika’yı on yıllar boyunca karşılaştığı küresel tehdit ve zorluklara karşı koruyan ulusal güvenlik liderleri sıfatıyla, Gina Haspel’in Merkezi Haber Alma Teşkilatı (CIA) Başkanlığı adaylığına güçlü bir şekilde desteğimizi sunmak için yazıyoruz.

Bayan Haspel bir CIA Başkanında aranacak vasıflara, en az teşkilatın 70 yıllık tarihindeki diğer başkanlar kadar sahiptir. Ömrünün 30 yılını, Amerika ve CIA’ye sessizce hizmet ederek, dünyanın her köşesinde sürekli en zorlu görevleri yerine getirmek için öne çıkarak geçirmiştir. Bayan Haspel kriz zamanlarında zor kararlar verebilen ve çevresine ilham kaynağı olan kendini kanıtlamış bir liderdir. İşine her gün özen, şeref ve hukukun üstünlüğüne bağlılığını getiren gerçek bir profesyonel istihbaratçıdır. Güç makamlarına karşı hep gerçekleri söyleyecektir ve de şartlar ne kadar çetin olursa olsun siyasetçilere her zaman önyargıdan uzak, saf istihbarat sunacaktır.

Seçkin kariyeri boyunca, Bayan Haspel pek çok ödül almıştır. İstihbarat Liyakat Madalyası (The Intelligence Medal Of Merit), George H.W. Bush Anti-Terörizm Mükemmeliyet Ödülü (The George H.W. Bush Award for Excellence in Counterterrorism), Donovan Ödülü (Donovan Award) ve de federal hizmetlerde çalışanlara verilen en yüksek onur olan Başkanlık Ödülü (Presidential Rank Award) Haspel’in aldığı ödüller arasındadır.

Bayan Haspel ile beraber bu ülkeye hizmet eden çalışma arkadaşları ondan tarifsiz bir övgü ve saygı ile bahsetmektedir. CIA çalışanları arasında geniş bir desteğe sahiptir. ABD ulusal güvenlik çevrelerinde ve müttefiklerimiz arasında ona emsalsiz bir takdir duymaktadır. Hem Demokrat Parti hem de Cumhuriyetçi Parti yönetimleri dönemlerinde görev almış, Amerika’da ulusal güvenlik konusunda önde gelen geniş yelpazedeki birçok isim Haspel’iın adaylığı için mutlak desteklerini sunmuştur.

CIA’nin misyonunun doğası gereği, Haspel’in pek çok başarısı kamuyla paylaşılamamaktadır. Ama size şunu söyleyebiliriz ki ülkemizin gücünü ve güvenliğini koruma yolunda çok önemli katkılarda bulunmuş ve hayatını yurttaş Amerikalılara hizmet etmeye adamıştır. Adaylığını gözden geçirirken Senato ve de Senato vasıtasıyla halk, Gina Haspel’in CIA Başkanı makamına kazandıracağı pek çok niteliği daha derin bir şekilde kavrayacaktır. Bu niteliklerin adil bir şekilde herhangi bir incelemesi, onun söz konusu pozisyon için mükemmel bir seçim olduğunu ortaya koyacaktır.

Bugün Amerika’ya yönelik tehditler ciddi ve fazladır, fakat ABD Senatosu Gina Haspel’i süratle onaylayarak ülkemizin müdafaasına yardımcı olabilir. Gina Haspel, ulusumuzu korumak ve CIA çalışanlarına liderlik etmek için gereken şeref, tecrübe ve kararlılığı haizdir.

Saygılarımızla.

 

 

Benzer gönderiler