Trump’ın Twitter karnesinde göçmen düşmanlığı birinci sırada

773x435_cmsv2_2fc8338d-1652-5787-a4cb-ffe23115a57e-4276358

ABD Başkanı Donald Trump’ın sosyal medyada paylaştığı 11 bin mesaj incelenerek yapılan içerik analizinde ilginç sonuçlara ulaşıldı. Buna göre Başkan Trump, bu iletilerde göçmenlere saldırdı, diktatörleri övdü ve medyanın ‘halkın düşmanı’ olduğunu yazdı.

Trump’ın 11 binden fazla mesajının incelenmesi sonucu ortaya çıkan sonuca göre ABD Başkanı mesajlarının yarısından çoğunda kendini eleştiren kurum ya da kişileri hedef aldı.

İncelemede Trump’ın daha önce hiçbir Amerikan başkanının faydalanmadığı kadar sosyal medyadan faydalandığını belirtilirken, ABD liderinin aynı zamanda Twitter’ı “politikaları konusunda bir atlama tahtası,” “muhaliflerine karşı bir sopa” ve “kendini övmek için bir mecra” olarak kullandığı öne sürüldü.

Trump’ın en az 145 teyit edilmemiş hesaptan yapılan komplo teorisi ve aşırıcılık içeren mesajı tekrar paylaştığı ve bunlardan 20’den fazlasının Twitter tarafından askıya alındığı bilgisi de dikkat çeken bir veri oldu.

Bunun yanında ABD Başkanı’nın bu paylaşımlarda 570 kez göçmenlere saldırdığı, 132 kez diktatörleri övdüğü, 183 kez kendisini izlemeye gelen kabalık veya aldığı alkışın boyutunu yazdığı, 36 kez medyanın halkın düşmanı olduğunu ve 16 kez ise kendisinin herkesin “en sevdiği başkan” olduğunu yazdığı belirtildi.

New York Times gazetesinin yaptığı çalışmada ayrıca, Trump’ın zaman zaman Beyaz Saray Sosyal Medya Direktörü Dan Scavino’ya yazdırdığı, Scavino’nun ise Trump’ın okuyup onaylaması için paylaşımları büyük puntolarla bir kağıda bastırıp Trump’a getirdiği de iddia edildi.

Benzer gönderiler