Polonya, Nazilerin el koyduğu Yahudi mallarını iade etmeyecek

b_16022018T0KOhTalBpqeZtPElEJ6TFV1M

Yahudi Soykırımı’nda kendi rolünü gündeme getirmeye yasak koyan, koşer et kesimini yasaklayan Polonya, şimdi de savaşta mallarına el konulan Yahudilerin taşınmazlarını geri almayı sağlayacak kanunu da bekletmeye aldı.

2. Dünya Savaşı’ndan 73 yıl sonra Polonya’da halen savaşta taşınmazlarını kaybeden Yahudiler için herhangi bir kanuni düzenleme yapılmadı.

Yapılan değişiklik de askıya alındı. Savaşta el konulan Yahudi taşınmazlarını tekrardan sahiplerine veya varislerine geri vermeyi öngören kanun bir şekilde Adalet Bakanlığı’nın incelenmesine alınırken, siyasi çevrelerde kanunun tamamen iptal edileceği dedikoduları dolaşıyor.

Dünya Yahudi Mallarını Tazmin Etme Teşkilatı söz konusu siyasi hareketi protesto etti. Kısa adı WJRO olan teşkilat bir an evvel kanun teklifinin gerektiği şekilde meclise gönderilmesini talep etti. Polonya’da daha evvel yasalaşan Polonya’nın savaştaki rolünü tartışmayı yasaklayan kanun, İsrail ve ABD başta olmak üzere birçok Batılı devlet tarafından da protesto edilmişti.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın