Scroll Top

Yanlış koalisyonda “kim daha katil” kavgası

ırak

Musul’da görgü tanıkları ve yerel yetkililer son haftalardaki Koalisyon hava bombardımanlarında içlerinde kadın ve çocukların yüzlerce sivilin öldüğünü rapor ederken, Amerikan ve Irak güçleri suçu birbirbirlerine ve bazen de ölen sivillere atıyor.

Amerikan güçleri bölgeyi bombaladıklarını kabul etmekle beraber, bombardımanın talebinin Irak güçlerinden geldiğini öne sürüyor. Irak yetkilileri ile hava bombardımanlarından pek de bahsetmeden Irak yönetimine karşı savaşan DEAŞ savaşçılarının sivilleri “canlı kalkan” olarak kullandığını öne sürüyor.

Irak ordusunun bu açıklamaları Amerikan yetkililerinin konuya ilişkin sorumluluğu Irak hükümet güçlerine atan açıklamaları ile çelişiyor.

Konunun uzmanları ise DEAŞ savaşçıları bahane edilerek Sunni sivillerin topluca öldürülmesinin Irak genelinde ve tüm Ortadoğu’da aşırılık yanlısı örgütleri besleyebileceğinden, dünya çapında Batı karşıtlığını arttıracağından ve Ortadoğu’da zaten gergin olan Sunni-Şii ilişkilerini ” tehlikeli ve geri dönülmez” bir biçimde zehirleyebileceğinden endişe ediyor.

Benzer gönderiler