ABD görevlisi Metin Topuz, İran’a silah satışı için aracılık etmiş

metin-topuz-abd-başkonsolosluğu

ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğunda çalışan FETÖ tutuklusu Metin Topuz’la ilgili yeni bilgiler ortaya çıktı. Osman Kavala ile aynı soruşturma kapsamında tutuklanan Metin Topuz’un WhatsApp yazışmalarının çözülmesi çarpıcı bilgileri de ortaya çıkardı.

Metin Topuz’un, Amerikan Federal Uyuşturucu ile Mücadele Kurumu görevlisiyle yaptığı yazışmada, İran’a gönderilmesi planlanan bin silahla ilgili görüşme kayıtlarına ulaşıldı.

WhatsApp görüşmeleri incelendi

31 Mart 2017 tarihli yazışmalarda Topuz, Amerikan Federal Uyuşturucu ile Mücadele Kurumu’nun görevlisiyle görüşme yapıyor.

Shaq isimli Türk vatandaşı Topuz’dan İran’da resmi bir kurumun satın almak istediği 1000 adet Smith Wesson silaha ilişkin aracılık yapmasını isteyerek şunları yazıyor:

“Metin abi günaydın. Acil olduğu için yazıyorum ve hızlı cevaba ihtiyacım var. İran nakit para ile bir iş adamı üzerinden silah (adetli smith wesson) talep etti. 1000 tane parasını nakit veriyor. Evet dersem işlem hızlı olacak. Lütfen iletip bana cevap alabilir misin? Alacak olan resmi kurum. Bana kızma, sahaya dönme vaktim geldi sanırım.”

Metin Topuz ise “Günaydın, Pazartesi konuşup ararım.” cevabını veriyor.

Metin Topuz’dan ek ifade

Bu yazışmalar üzerine Topuz’un, 11 Aralık’ta ek ifadesi alındı. İstanbul Başsavcılığında Topuza o yazışmalar soruldu.

Topuz, görüşmeyi kabul ederek “Shaq ismini kullanan WhatsApp hesabı kullanıcısı G. adlı bir kişidir. Bu kişiyi DEA muhbir olarak kullanmaktaydı. Bu kişi uyuşturucu konularında muhbir olarak kullanılmaktaydı. DEA’da resmi kaydı da vardır. Sanırım 3-5 yıldır bizimle çalışmaktaydı.” şeklinde ifade verdi.

ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğunda irtibat görevlisi olarak çalışan Metin Topuz, 25 Eylül’de gözaltına alınmış, 4 Ekim’de ‘casusluk’ iddiasıyla tutuklanmıştı

Topuz 17-25 Aralık operasyonlarını yürüten FETÖ’cü eski polis şefleriyle ABD’ye gitmiş, bazı komploların hazırlanmasında rol aldığı belirtilmişti.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın