Scroll Top

Yunan polisi göçmenleri plastik mermiyle yaraladı

yunanistan-gocmen-zulum

Yunanistan’ın göçmenlere yönelik zulmü devam ediyor. Kendi ülkelerindeki savaş, yolsuzluk ve sıkıntılardan kaçarak yeni bir yaşam umuduyla Avrupa ülkelerine gitmeye çalışan göçmenler Yunan güçlerinin sert müdahaleleriyle karşı karşıya kalıyor. Yunan polisi göçmenleri acımasızca darp ediyor. Göçmenlerin eşyaları ve kıyafetleri de alınarak Türkiye’ye geri itiliyorlar. Yunanistan polisi, Avrupa’ya geçmeye çalışan düzensiz göçmenleri engellemek için plastik mermi kullanıyor. Son olarak Yunanistan güvenlik güçleri, Avrupa’ya gitmek için sınırı geçmeye çalışan iki Afganistan uyruklu düzensiz göçmeni plastik mermiyle yaraladı. Afganistan uyruklu göçmenler Yunanistan üzerinden Avrupa’ya geçmeye çalışıyordu ancak Yunan güçlerinin acımasız müdahalesine maruz kaldı. Vücutlarının çeşitli yerlerinden yaralanan göçmenler, tedavi altına alındı. Yunanistan daha önce de göçmenleri Ege Denizi’nde geri itmiş ve çok sayıda göçmene şiddet uygulamıştı. Ayrıca kış mevsiminde de Yunanistan’ın insanlık dışı uygulamaları nedeniyle çok sayıda göçmen donarak yaşamını yitirmişti.

Frontex DE Ege’de göçmenlerin geri itilmesine katılıyor

Avrupa Birliği Sınır ve Sahil Güvenlik Ajansının, Ege’de Yunan güçlerinin düzensiz göçmenlere yönelik yapılan geri itme ve denizde terk etme vakalarına dahil olduğu bir kez daha kanıtlandı.”Lighthouse Reports”, “Der Spiegel”, “SRF Rundschau”, “Republik” ve “Le Monde” tarafından ortak bir araştırma yapıldı. Araştırmaya göre, Avrupa Birliği Sınır ve Sahil Güvenlik Ajansının (Frontex) veri tabanında, yüzlerce düzensiz göçmenin Ege’de geri itilmesine yönelik kayıtların bulunduğu görüldü. Buna göre Frontex, Mart 2020 ile Eylül 2021 tarihleri arasında kadın ve çocukların da aralarında olduğu 957 sığınmacının denizde geri itilmesinde rol aldı. Bu vakalar Frontex’in “Jora” adlı veri tabanında çıkış noktalarından “ayrılmanın önlenmesi” şeklinde etiketlendi. Bu bağlamda, Yunan Sahil Güvenlik unsurlarının yaptığı geri itmelerin AB yetkililerince “düzensiz göçmenlerin AB dışı ülke makamları tarafından denizde durdurularak çıkış noktalarına geri gönderilmesi” olarak tanımlandığı belirtildi. Araştırmanın veri tabanındaki kayıtlara göre, 22 farklı vakada sığınmacıların, Yunan sahil güvenlik güçlerince durdurulmasının ardından botlara bindirilerek denizde terk edildiği ortaya çıktı.

Frontex açık denizde göçmenleri ölüme terk ediyor

28 Mayıs 2021 tarihinde yaşanan bir olayda da yaklaşık 50 düzensiz göçmen Midilli Adasına geldi. Göçmenlerin Norveçli sivil toplum kuruluşu “Egean Boat Report”a konumlarını bildirdiği ve bazı Whatsapp mesajları attığına işaret edildi. Bu bildirimi yapan gruptan bazılarının daha sonra Türk Sahil Güvenlik güçlerince denizde bir botta bulunduğu vurgulandı. Bu vakanın da Frontex kayıtlarına “ayrılmanın önlenmesi” şeklinde geçirildiğine dikkat çekildi. Avrupa Parlamentosunun Hollanda milletvekili Tineke Strik yapılan araştırmalar üzerine, Frontex’e Yunanistan’daki operasyonlarını durdurma çağrısında bulundu. Nitekim Frontex ve Yunan makamları tüm kanıtlara rağmen göçmenleri açık denizde geri itme iddialarını reddediyor. Alman “Der Spiegel” dergisinin Ekim 2020’de yayımladığı haberde, Frontex‘in Yunanistan’ın düzensiz göçmenleri açık denize geri itmesine destek verdiği, uluslararası hukuka aykırı davrandığı, kurtarması gereken mülteci botlarını Türkiye sınırına püskürttüğünü iddia etmişti. Frontex’in Direktörü Fabrice Leggeri’nin de, Yunanistan’ın Ege Denizi’nde düzensiz göçmenleri geri ittiğine ilişkin bir olayda delilleri sildirdiğini savunmultu. AB Yolsuzlukla Mücadele Ofisi (OLAF), Frontex hakkında Ege’de göçmenlerin geri itilmesi ile taciz ve görevi kötüye kullanma gibi suçlamalar nedeniyle soruşturma başlatmıştı.

Benzer gönderiler