Fransa’da başörtülü lise öğrencilerine tacize varan aşağılama

112

Fransa’da geçtiğimiz Haziran ayında gerçekleştirilen liseyi bitirme sınavı BAC’da başörtülü öğrencilerin maruz kaldığı durum büyük ses getirdi. Fransa’dan yayın yapan Artı 33 sitesinin haberine göre özel bir okulda okuyan başörtülü kızlar, BAC sınavı öncesi çağrılarak başka odaya alındı. Başörtüleri açılıp saçları kontrol edilen kız öğrenciler eteklerin altına kadar aramadan geçirildi. Skandal Fransız basınında da geniş yer buldu.

Skandal, 14 Haziran’da Paris 3’üncü Bölgesi’ndeki Victor-Hugo Lisesi’nde BAC sınavını geçen başörtülü Müslüman öğrenciler Randa ve Baraa’nın Kamu Denetçiliği Kurumu’na yaptıkları başvuruyla ortaya çıktı. Okudukları özel okul nedeniyle başörtülü sınava girme hakkı bulunan lise öğrencileri, sınav öncesi büyük bir skandal ile karşılaştı.

Şikayetçi öğrenciler, sınav öncesi diğer öğrencilerle birlikte bekledikleri sınıfa giren kadın bir yetkilinin, ”Başörtülü kızlar beni takip edin. Arama gerçekleştireceğiz.”diyerek kendilerini çağırdığını söyledi. Sınıfta buluna 7 başörtülü kız diğer öğrencilerin gözleri önünde toplanarak bir odaya alındı. Genç kızlara başörtülerini çıkarmaları söylendi. Daha sonra ise ellerini saçlarının arasından geçirerek saçlarını sallandırmaları istendi. Arama sırasında kızların giydikleri ceketler çıkarıldı, etekleri kaldırılarak kız çocuklarının bacak ve kalçalarına kadar kontrol edildiği kaydedildi.

Mağdur öğrencilerden Randa yaptığı şikayette, “Tüm öğrencilerin önünde sınıftan çıkarıldık. Bu sınavdan önce utanç verici ve dikkatimizi bozan bir durumdu.” dedi Kendileri dışında üzerinde ceket ve yelek olan ayrıca etek giyen öğrenciler olduğunu da kaydeden Randa, sadece aramanın başörtülü öğrencileri hede aldığını söyledi.

Kız çocuklarının irtibata geçtiği Fransa İslamofobi ile Mücadele Derneği(CCIF) hukuk yetkilisi Lila Charef ise ilk kez böyle bir uygulama ile karşı karşıya olduklarını söyledi. Olayı aşağılayıcı bir durum olarak nitelendiren Charef, hazırladıkları dosyayı Paris Milli Eğitim Müdürlüğü’nde göndereceklerini  kaydetti. Lila Charef, ”Umarım açılacak soruşturma, bu uygulamayı yapanların cezalandırılması ile neticelendirir.”dedi.

Paris Milli Eğitim Müdürlüğü: olay rutin bir uygulama

Paris Milli Eğitim Müdürlüğü ise kızların iddialarını yalanladı. Uygulamanın sadece başka birisinin yerine sınava girme ihtimaline karşı rutin bir kontrol olduğu savunuldu. Fiziki bir arama  yapılmadığını aktardı.

Fransa’da 18 Mayıs 2004 yılında çıkarılan yasaya göre devlet okullarında okumayan öğrencilere sınavlara başörtüyle girme hakkı tanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin