DEAŞ’lı planı bozulan Hollanda kara kara düşünüyor

Hollanda

Hollanda Adalet ve Güvenlik Bakanı Grapperhaus, Türkiye’nin DEAŞ mensubu iki kadını Hollanda’ya geri göndermesini kendileri açısından hayal kırıklığı yarattığını söyledi.

Türkiye, dün DEAŞ mensubu 25 yaşındaki Apeldoorn’lu Xaviera S. ve 23 yaşındaki Tilburg’lu Fatimah H.’yi iki çocuğuyla beraber Hollanda’ya iade etti. DEAŞ’lıların iadesi Hollanda’da gerilime sahne oldu. Konuya ilişkin konuşan Hollanda Adalet ve Güvenlik Bakanı Grapperhaus, durumun kendilerine hayal kırıklığı yarattığını belirterek, “Bütün bunlar ciddi bir sorun olduğunu gösteriyor. Türkler, birçok farklı ülkeden birçok farklı vatandaşlığa sahip DEAŞ mensuplarıyla uğraştıklarını söylüyor” dedi.

Kurnazlık peşindeler

Bakan Grapperhaus, Türkiye ile iş birliğinin geleceği hakkında ümitli. Hala Türkiye’de DEAŞ mensubu olan ve Hollanda vatandaşlıkları düşürülmüş birkaç kişi var. Ancak bakan göre bu kişilerin kısa süre içinde Türkiye tarafından uçağa konulacakları yönünde bir gösterge bulunmuyor. Hollanda vatandaşı DEAŞ mensupları ise eğer Türkiye onları yargılamak istemezse Hollanda tarafından geri kabul edilecek.

Kaynak: NOS

Benzer gönderiler