Scroll Top

Müslüman olunca terörist, olmayınca sorunlu tip

800-800x450

Alman polisi bu sabah yaptığı bir operasyonla geçen hafta Fransa’nın Monaco takımı ile oynanacak UEFA Şampiyonlar Ligi maçı öncesinde Borussia Dortmund takımını taşıyan otobüsünü bombaladığı şüphesiyle 28 yaşındaki Rus göçmeni bir Alman vatandaşını tutukladı. Savcılığın iddiasına göre fail saldırıyı mali kaygılarla gerçekleştirdi.

Geçen hafta meydana gelen patlamalarda bir Borussia Dortmund oyuncusu ve polis yaralanmıştı. Olay yerini araştırmaya gelen ekipler, saldırıların sorumluluğunu İslamcı örgütler adına üstlenen notlar bulmuşlardı.

Davayı soruşturan savcılık yetkilileri, Alman yasaları gereğince ismi sadece Sergej W. olarak açıklanan şüphelinin bu sabah ülkenin güneyindeki Tuebingen şehrinde yakalandığını açıkladı.
Şüpheli cinayete teşebbüs, patlamaya sebebiyet vermek ve cana zarar vermek suçlamasıyla hakim önüne çıkacak.

Halbuki Alman polisi olaydan hemen sonra iki Irak asıllı mülteciyi şüpheli olarak tutuklamışlar ve olayı terör eylemi olarak nitelendirmişlerdi. Alman siyasileri ve medyası tarafından da terör olayı olarak tanımlanan ve kınanan olayın ardından Almanya’da mülteciler, İslam, İslam’ın Almanya’daki yeri gibi konular hararetle tartışılmaya başlanmıştı.

Benzer gönderiler