Scroll Top

İsrail üçüncü kez erken seçime gidiyor

liberman

Başbakan Netanyahu ve Mavi-Beyaz İttifakı lideri Benny Gantz liderliğinde kurulacak koalisyon hükumetine destek vermeyen eski Savunma Bakanı Avigdor Liberman, ülkenin üçüncü kez seçime gideceğini söyledi.

9 Nisan ve 17 Eylül tarihleri arasında ikiz kez erken seçime giden Siyonist İsrail’de siyasi kriz tırmanıyor. İsrail’de 17 Eylül’de yapılan seçimin ardından hem sağ hem de sol blokun koalisyon hükümetini kurmak için gerekli milletvekili sayısına ulaşamamasının ardından başlayan kriz derinleşiyor.

Suçlusu Netanyahu

Koalisyon düğümünün kilit ismi İsrail Evimiz Partisi lideri ve eski Savunma Bakanı Avigdor Liberman, koalisyon krizine ilişkin yaptığı basın toplantısında, hükümetin kurulamaması nedeniyle Başbakan Netanyahu ve Mavi-Beyaz lideri Gantz’ı suçladı.

Liderlik yetersizliği var

Netanyahu’nun partisi Likud ile Mavi-Beyaz’ın birlik hükümeti kurması için elinden gelen çabayı gösterdiğini dile getiren Liberman, “Söz verdiğimiz gibi birlik hükümeti kurulması için çevrilmedik taş bırakmadık. Üçüncü kez erken seçime doğru gidiyoruz. Eğer ki ülke yeniden erken seçime giderse bunun nedeni liderlik yetersizliğidir.” dedi.

Kaynak: AA

Benzer gönderiler