Fransa’da başörtülü avukat adayı ayrımcılığa uğradı

fransa-basortulu-avukat-adayi

Fransa’da başörtülü avukat adayına ayrımcılık

Fransa’da başörtülü avukat adayı İslam düşmanlığı ile karşı karşıya kaldı. Revolutionpermenante sitesindeki habere göre, Paris Temyiz Mahkemesi denetiminde stajyer avukatların mesleklerine başlamaları için yemin töreni düzenlendi. Törende okul görevlileri, başörtülü olduğunu fark ettikleri “Sara” adındaki bir stajyer avukata başörtüsünü çıkarması gerektiğini söyledi. Görevliler aksi takdirde Sara’nın salondan atılacağı uyarısında bulundu. Stajyer öğrenci olan Sara başörtüsünü çıkarmak istemediğini dile getirdi. Bunun üzerine görevliler, genç kızı görünmemesi için salonun arkasında tenha bir yere oturmaya zorladı. Sara bu ırkçı duruma itiraz edince başka bir idareci, genç stajyere başörtüsünü hemen çıkarmasını söyledi. Yoksa bu şekilde yeminde bulunmasına izin vermeyecekleri tehdidinde bulundu. Görevlilerin İslam karşıtı bu tutumuna salondaki diğer avukat adayları tepki gösterdi.

fransa-başörtülü-islam
Fransa’da başörtülü avukat adayına ayrımcılık

Başörtüsünü çıkarmaya zorladılar

Salonda bulunan diğer bir öğrenci, sosyal medya hesabı Twitter’dan “Paris Baro Okulu tarafından düzenlenen stajyer avukatlar yemin töreninde, arkasında bulunan başörtülü bir aday avukatın okul yönetimince başörtüsünü çıkarmaya zorlandığını” yazdı. Böyle ırkçı olay medyaya yansıdı. Sara, basın mensuplarına kendisine yönelik İslam karşıtı tutuma ilişkin açıklamalarda bulundu. Sara, herkesin içinde maruz kaldığı bu İslam karşıtı tutumun kendisini küçük düşürdüğünü dile getirdi. Yemini sırasında başörtüsünü çıkarmak zorunda kalan Sara, şunları söyledi: “Komik olan, başörtümü çıkarmaya zorlayanlar ve yeminimizi kabul edenler yarım saat sonra kürsüye çıkıp özgürlük ve bağımsızlık hakkında konuşma yaptı. Halbuki kısa süre önce aynı kişiler, beni başörtümü çıkarmaya zorladı. Tamamen ikiyüzlü bir durum.”

Fransa’da İslam düşmanlığı sistematik

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un İslam karşıtı açıklamalarından sonra hükümet, ağustosta Müslümanlara karşı ayrılıkçı yasa çıkardı. Macron yönetimin kabul ettiği “ayrılıkçı” yasa, Müslümanların hayatına müdahale ediyor. Ülkede yaşayan Müslüman toplum baskılara maruz kalıyor. Başörtülü anneler, çocuklarının veli toplantılarına veya çocukları ile birlikte okul gezilerine katılamıyor. Tesettür mayo giymek isteyen kadınlara izin verilmiyor. Fransa’da camiler radikalleştiği iddiasıyla kapatılıyor. Müslüman sivil toplum kuruluşlarına baskınlar düzenleniyor. Çocuklarına evde eğitim vermek isteyen aileler, çocuklarını Fransız okullarına göndermek zorunda kalıyor. Macron yönetiminin ayrılıkçı yasası bu nedenle çok sık eleştiriliyor. Başta Fransa Cumhurbaşkanı Macron olmak üzere, ülkedeki Müslüman ırkçısı siyasetçilerin İslam karşıtı söylemleri, Müslümanlara yapılan saldırıları da körüklüyor.

Benzer gönderiler