Scroll Top

Solingen katliamı 24 yaşında!

carman-solingen-g01

29 Mayıs 1993 Cumartesi gecesi Amasyalı Genç ailesinin Untere Werner sokağındaki evleri 24 yaşındaki Markus Gartmann, 16 yaşındaki Felix Köhnen, 17 yaşındaki Christian Reher ve 20 yaşındaki Christian Buchholz isimli aşırı sağcı dört Alman genci tarafından kundaklandı. Almanya’nın kodlarında her zaman var olan ırkçılığın kontrol edilmediğinde nasıl tehlikeli oluğunu gösteren Solingen Katliamı aradan geçen 24 yıla rağmen Avrupa’da yaşayan Türk toplumu tarafından unutulmadı.

Olayda Gülsün İnce (28), Hatice Genç (18), Hülya Genç (9), Saime Genç (5) ve Gülistan Öztürk (12) feci şekilde yanarak yaşamlarını yitirirken Genç ailesinin 15 yaşındaki oğlu Bekir Genç ile 3 yaşındaki torunu Güldane İnce ağır yaralı olarak kurtuldu. Üç hafta komada kalan ve bugüne kadar tam 24 ameliyat geçiren Bekir’in tedavisi yıllarca sürdü.

Olayı gerçekleştiren Neonazi yanlısı aşırı sağcı dört kişi, yargılanıp çeşitli hapis cezalarına çarptırılmışsa da bunlardan ikisi, Christian Buchholz ile Felix Köhnen kısa süre sonra iyi halden serbest bırakıldı. Mahkeme ayrıca bu aşırı sağcı bu dört Alman’a, olay sırasında vücudunun yüzde 36’sı yanan Bekir Genç’e 250 bin mark acı parası ödeme cezası verdi. Ancak bu dört kişiden ikisinin hapiste olması ve bu yüzden paralarının olmaması, iyi halden serbest kalan Christian Buchholz’nın parasının olmaması ve Felix Köhnen’inn da nerede olduğu bilinmediği için bu karar uygulanamadı.

Dışişleri Bakanlığı’da Solingen Katliam’ın yıl dönümünde bir açıklama yayınladı. Açıklamada Avrupa’da yükselen ırkçılığa dikkat çekildi. Açıklamada, “Son dönemde, özellikle Batı Avrupa’da ırkçılık, yabancı düşmanlığı ve İslam karşıtlığının arttığını üzülerek müşahede ediyoruz. Solingen katliamı benzeri elim hadiselerin bir daha yaşanmamasını temenni ediyoruz” denildi.

Ayrıca, “29 Mayıs 1993 tarihinde, yabancı düşmanı/ırkçı bir Alman grup Almanya’nın Solingen şehrinde beş Türk vatandaşını evlerini yakarak katletmişti. Saldırının üzerinden 24 yıl geçmesine rağmen katliamın Türk halkında oluşturduğu acı hala tazedir.  Vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Benzer gönderiler