Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı otizmli vatandaşları için birbirinden farklı çalışmalara imza atıyor

yeti_kinlerde-otizm-belirtileri

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, engelli vatandaşların hayatın her alanında var olmaları için birbirinden farklı projeler ile yürütürken; Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB) olan bireyler için ayrıca çalışıyor.

Otizmli bireyler için Milli Eğitim Bakanlığı ve YÖK ile ortak çalışmalar sürdüren Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Gündüz Yaşam Merkezlerinde hizmet süresini 16 saatten 40 saate çıkarttığını açıkladı. Bakanlık, otizmli vatandaşların bu merkezlerden hizmet alabilmesi için günün belirli saatinde evlerinden alınıp, evlerine bırakılması hizmetlerinin de karşılandığını belirtti.

İl müdürlükleriyle birlikte Otizm Masası oluşturarak ailelere danışmanlık hizmeti verildiğini ifade eden Bakan Selçuk, korumalı iş yerlerinde istihdam edilen her engelli için mali destek verdiklerini söyledi.

Otizmli bireyler için 81 ilden 893 formatör yetiştirildi. Rehberlik ve Araştırma Merkezlerinde görev yapan 250 rehberlik ve özel eğitim öğretmenine otizm spektrum bozukluğu alanında eğitim verildi. Otizm Spektrum Bozukluğu olan bireylere 206 kurs programı hazırlandı.

MEB ve YÖK ile eğitim alanında çalışmalar sonucu özel eğitim program kontenjanın yüzde 10’unun engelli öğrenciler için ayrılması sağlandı. Erken çocukluk dönemi eğitimcisi yetiştirilmesine yönelik önlisans, lisans, tezli/ tezsiz yüksek lisans ve doktora programları açılmasına ilişkin çalışma başlatıldı.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın