Avrupa’nın en prestijli takvimi Di Meo bu yıl İstanbul’u anlattı

Palazzo Topkapi (Padiglione Bagdad)_resized_20181116_040411388

Avrupa’nın en prestijli takvimi Di Meo, İstanbul’un tarihini, mimarisini, sanatını ve kültürünü dünyaya anlatıyor. Takvimin uluslararası tanıtım programı Boğaziçi Küresel İlişkiler Merkezi’nin uluslararası koordinasyon ve desteğiyle Çırağan Sarayı’nda gerçekleşecek.

Bu yıl 17.’si yayımlanan Di Meo takvimi bugüne dek Lizbon, Viyana, Moskova, Paris, Marakeş ve Londra’yı sayfalarına taşıyarak Napoli ile bu şehirler arasındaki kültür ortaklıklarını öne çıkardı. Her yıl bir şehri sayfalarına taşıyan Di Meo takvimi bu yıl Avrupa ile Asya’yı birleştiren, müşahhas, hassas ve zarif İstanbul’u konu alıyor.

 

İtalyan fotoğrafçı Massiamo Listri iki tarihi başkentin dinamizmini, rekabetini ve birlikte varoluşlarını anlatan insan hikâyeleri, portre ve duyguları 12 karede topladı. Topkapı Sarayı’ndan Napoli’de Türk Elçisi tablosuna (Guiseppe Bonito’nun Palazzo Reale’de sergilenen tablosu), Kılıç Ali Paşa Camii’nden Capodimonte Müzesi’nde bulunan Ballo dell’ape nell’harem (Harem’de Dans) tablosuna, İstanbul’daki eski İtalyan Konsolosluğu Palazzo di Venezia’dan hamamlara ve Yerebatan Sarnıcı’na kadar her bir fotoğrafa aralarında İlber Ortaylı, Rosita D’Amora, Dinko Fabris, Nedim Gürsel, Silvia Ronchey ve Carmine Romano’nun da bulunduğu seçkin isimlerce yazılmış makaleler eşlik ediyor.

Dünyanın dört bir yanından gelen uluslararası entelektüeller, akademisyenler, sanatçılar, kraliyet mensupları, ünlüler ve iş dünyası yöneticileri, Sultan Abdülaziz tarafından inşa ettirilen Çırağan Sarayı’nda takvimin tanıtım töreni için bir araya geliyor. Avrupa’dan 700’e yakın davetlinin yanı sıra Türkiye’den seçkin isimleri buluşturacak olan Di Meo takviminin İstanbul’un tanıtımına da muazzam katkı sağlaması bekleniyor.

Benzer gönderiler