Scroll Top

Türkiye’nin tahıl ambarı hasadı 2,2 milyon ton

Türkiye’nin tahıl ambarında hasat 2,2 milyon ton

Türkiye’nin tahıl ambarında üretim arttı

Konya, 2 milyon 200 bin hektarlık ekim alanı ile Türkiye’nin tahıl ambarı olarak biliniyor. Konya Ovası’nda geçen yıl yaşanan rekolte kaybının ardından arpa ve buğday hasadı bu yıl 2,2 milyon tona yükseldi. Geçen yıl yaşanan rekolte kaybının ardından arpa ve buğday hasadı bugüne kadar en fazla 2,5 milyon ton buğdaya çıkmıştı. Son dönemdeki verim kayıpları 1 milyon tona ulaşmıştı. Geçen sene yaşanan kuraklık rekolteyi azaltsa da alınan tedbirlerle üretim yükseldi.

Türkiye’nin tahıl ambarında sulu tarım

Türkiye’nin tahıl ambarı olarak bilinen ova geçen sezon geçirdiği kurak dönemin ardından bu yıl uzun yıllar ortalamasının üzerinde yağış aldı. Geçen yıl meteorolojik kuraklıkla boğuşan ovada bu yılki verim 2 milyon tonu geçti. Karatay Ziraat Odası Başkanı Rifat Kavuneker, “2022 yılında buğday ve arpa çok güzel çıktı. Sulu alanlarımızda verimlerimiz gayet iyi. Geçen yıla göre 1,5 milyon ton civarında olan Konya bölgesinde bugün 2 milyon 200 bin tonları yakaladık. Bu da sulu tarımın önemliliğini gösteriyor. Çünkü iyi bir kış geçirdik, iyi bir yağışlı dönem geçirdik ama bahar aylarında tam ihtiyaç olduğu zamanda kar yağışıyla kurtardık. Onun için mutlaka ve mutlaka Konya bölgesinde özellikle kapalı olan bu bölgede sulu tarım yapıldığı zaman biz her zaman için rekolte rekorunu kırarız.” dedi.

Kavuneker, “Bugün mısırlarımızda da bir sıkıntımız var. Yaz ayının çok sıcak gitmesi ve tam eşleşme zamanında sert esen rüzgarlardan dolayı mısırların uç kısmı dolmadı. Yani bu da bazı bölgelerde rekolte kaybı yaşatacak. Bu yüzden tarlalara ziraat mühendisi hocalarımıza gittik, gördük, araziyi de kontrol ettik. Şu an yapılabilecek bir şey yok. Biz her şeyi açık söylüyoruz mısır parayı fazla kazandırdığı için bu sefer mısırda yüzde 15 oranında ekim artışı var. Mısır rekoltesinde düşüş olduğu için yüzde 15 fazla ekimden dolayı rekolte ve ekim alanı birbirini kapattı” açıklamasında bulundu.

Benzer gönderiler