Scroll Top

Alman gazetesi FETÖ’nün gerçek yüzünü yazdı

alman-gazetesi-feto-aydin-agaci-arananlar-listesi

Alman Tagesschau gazetesi, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) ile ilgili özel bir habere imza attı. FETÖ’den ayrılan Vahdettin Polat isimli örgüt mensubunun SWR radyo kanalına verdiği demeçten alıntılar yapılan haberde, örgütün gizli istihbarat yöntemleri anlatıldı. Polat, SWR’ye verdiği demeçte, “Gizli bir gündemimiz var. Çok sistematik ve planlı bir şekilde kullanılan bir gözetim sistemi kurduk.” ifadelerini kullandı. Haberde, FETÖ’nün kendisini “insan hakları ve demokrasi için kampanya yürüten bir ağ” olarak sunduğu belirtilerek örgüt mensuplarının istihbarat araçları kullanılarak baskı altına alındığı belirtildi. Örgütün mahrem yapılanması, Alman gazetesinde “Hususi Hizmet” olarak adlandırıldı. Gazete, örgütün bu biriminin sadık destekçileri sayesinde Türkiye’de önemli kurumlara sızdığı aktarıldı.

Alman gazetesi FETÖ mensuplarıyla demeçi yayınladı

Habere göre Vahdettin Polat, 2016’ya kadar 12 yıl boyunca örgüt içinde “Hususi Hizmet” adlı gizli bir gözetleme biriminin üyesi olduğunu söyledi. Bu birimin, sadık destekçileri sayesinde Türkiye’de önemli devlet kurumlarına sızdığı ve Polat’ın, gizli örgüt hakkında Alman medyasına bilgi veren ilk üst düzey eski Gülen destekçisi (FETÖ’cü) olduğu ifade edildi.

Haberde, Polat’ın şu ifadeleri yer aldı:

“Benim işim orduyla görüşmek, onlarla ilgilenmek, dertlerini dinlemek, düzenli olarak ziyaret etmekti. Bir nevi dini liderlikti.”

Polat, kendisine sorulan “Hususi Hizmet nasıl ilerliyor?” sorusuna ise,

“Klasik gizli servis yöntemlerine göre çalışan bir yapıdan bahsediyoruz.” diye cevap verdi.

Polat, “Hususi Hizmet” sorumlularının erkenden yurt dışına çıktığını ve şu anda Almanya dahil Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde yaşadıklarını, örgütün demokratik toplumların özgürlüklerini kullandığını belirtti.

Örgütten koptuğunu anlatan Polat, 2016’daki darbe girişiminin ardından tutuklandığını aktardı. 2019’da İstanbul’da yargılandığını ve “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 16 yıl hapis cezasına çarptırıldığını anlattı.

Haberde Önder Aytaç da yer aldı

Haberde Bilim ve Siyaset Vakfı Türkiye Araştırma Grubu Başkanı Günter Seufert’in de darbe girişiminin arkasında örgütün olabileceğine ilişkin, “Bunun gerçekten böyle olduğuna dair birtakım işaretler var.” ifadeleri yer aldı. Böylece, birçok FETÖ firarisine kucak açan Almanya’da, medya 15 Temmuz’u FETÖ’nün gerçekleştirdiğine dair önemli bir adım atılmış oldu.

Haberde, ayrıca Türkiye’den kaçan firari Önder Aytaç’ın da örgütün önde gelen temsilcilerinden olduğu kaydedildi. Aytaç’ın 2019’dan beri Almanya’da yaşadığı belirtildi. Haberde; Aytaç’ın, hareketin gizli birimlerinin Almanya’da da faaliyet gösterebileceği endişesini dile getirdiği ve “Yalnızca Almanya’da değil, Avrupa’da ve dünyanın diğer yerlerinde de destekçiler bu yapıları inşa ettiler ve işletmeye devam etmeye çalışıyorlar.” şeklindeki ifadeleri yer aldı.

Haberde, Aytaç’ın gizli hususi birimlerin, tüm örgütsel yapısının yüzde beşini oluşturduğunu tahmin ettiği yönündeki ifadelerine yer verildi.

Alman gazetesi tarafından “Gülen hareketi” olarak bahsedilen FETÖ’nün, 1980’lerin sonlarında ağını Almanya’ya kadar genişlettiği ve ülkede 150 bin sempatizanı bulunduğu ifade edildi. Ayrıca, ülkede FETÖ’ye bağlı 300 civarında dernek, vakıf, 22 okul, 3 bin civarında şirket ve çeşitli haber portalları olduğunun altı çizildi.

 

Benzer gönderiler