Scroll Top

Bartın’da FETÖ’nün gizli deposu bulundu

bartinda-feto-operasyonu-fetoden-tutuklananlar

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) deşifre edilmesine yönelik çalışmalar hız kesmeden devam ettiriliyor. Örgütün Türkiye’nin dört bir yanında yürüttüğü yeniden yapılanma faaliyetleri, gerçekleştirilen başarılı operasyonlarla birer birer bozguna uğratılıyor. Bartın merkezli 4 ilde, FETÖ‘nün yeniden yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında operasyon için düğmeye basıldı. Bu kapsamda İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından 8 Haziran’da başlatılan operasyonlar İstanbul, Karabük ve Isparta’da yapıldı. Eş zamanlı olarak 50 farklı adrese baskın düzenlendi. Bu baskınlarda 37 kişi yakalanarak gözaltına alındı. Baskın yapılan ev, iş yeri ve araçlarda 4 adet tüfek, altın, 1 dolarlar ve dijital materyaller bulundu. Operasyonun adını duyurmasındaki en önemli gelişme ise örgüte ait bir deponun deşifre olmasıydı. Emniyet güçleri tarafından incelenen depoda, 20 tona yakın gıda ve temizlik malzemesi bulunduğu kaydedildi. Bu malzemelerin KHK ile ihraç edilen veya cezaevinden çıkmış örgüt mensuplarına ve ailelerine yardım için temin edildiği ortaya çıktı.

Polisi görünce telefonlarını kırdılar

Cep telefonları ve dijital cihazlar, genellikle FETÖ operasyonlarında örgüt mensuplarının saklamak için çaba sarf ettiği şeylerin başında geliyor. Bugüne kadar örgüte ait gaybubet evlerinde yapılan sayısız operasyonda; çok sayıda cep telefonu, sim kart veya bilgisayar gibi elektronik cihazlar örgüt mensupları tarafından cam veya balkondan atılarak imha edilmeye çalışıldı. Bartın merkezli 4 ilde gerçekleştirilen operasyonda da bu durum tekrar etti; örgüt mensupları cihazlarını kırdı. Emniyet güçlerini gören şüpheliler, cep telefonlarını balkon ve camdan aşağı attı. İncelemeye alınan telefonların yüksek korumalı şifreye sahip olduğu ve içlerinde ByLock benzeri programlar kurulu olduğu tespit edildi. Ayrıca şifrelerin çözülmesi için çalışma başlatıldı. Şüphelilerin yurt dışı kaynaklı para transferleri de inceleniyor.

Bartın’da FETÖ’nün 20 tonluk deposu

Bartın‘ın Gölbucağı Mahallesi’ndeki terkedilmiş bir binanın alt katında FETÖ mensuplarına ait olduğu tespit edilen bir depo deşifre oldu.

bartinda-feto-operasyonu-feto-bugun

Daha önce market olarak kullanıldığı belirtilen depoda, 20 tona yakın malzeme ele geçirildi. Ayrıca depoda temizlik ve gıda ürünlerinin raflara sıralanarak konulduğu belirtildi.

bartinda-feto-operasyonu-feto-bugun

Operasyon kapsamında baskın yapılan ve adeta bir marketi andıran deponun, örgüt mensuplarına yardım için kullanıldığı belirlendi. Savcılık kararıyla depoda bulunan 20 ton ürün kamyona yüklenerek Bartın Belediyesi’ne ait soğuk hava deposuna iletildi. Ele geçirilen yüzlerce ürüne ise el konuldu.

KAYNAK: TRT HABER

 

 

Benzer gönderiler