Scroll Top

Bartın’daki FETÖ operasyonuna ilişkin yeni detaylar

bartindaki-feto-davalari-bartindaki-feto-davasi

FETÖ‘nün yeniden yapılanmasına yönelik Bartın merkezli 4 ilde gerçekleştirilen operasyon hakkında yeni detaylar ortaya çıktı. İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından 7 Haziran’da başlatılan operasyonlar İstanbul, Karabük ve Isparta’da yürütülmüştü. Eş zamanlı olarak 50 farklı adrese baskın yapılmış, bu baskınlarda 37 kişi yakalanmıştı. Bartın’daki FETÖ operasyonunun adını duyurmasındaki en önemli gelişme ise örgüte ait bir deponun deşifre olmasıydı. Emniyet güçleri tarafından incelenen depoda, 20 tona yakın gıda ve temizlik malzemesi bulunmuştu. Bu malzemelerin KHK ile ihraç edilen veya cezaevinden çıkmış örgüt mensuplarına ve ailelerine yardım için temin edildiği ifade edilmişti. FETÖ’nün; yardım yaptığı kişilere, sosyal medyada propaganda yaptırdığı ve yardım için çeşitli koşullar koyduğu ortaya çıktı. 

bartindaki-feto-haberleri-jandarmaBartın’daki FETÖ operasyonunda gizli depo bulunmuştu

Yurtdışından ve eski Kaynak yöneticilerinden gelen paralarla marketlerin sanal uygulamalarından sipariş ettikleri ürünleri depoladıkları kaydedildi. KOM Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan açıklamaya göre, örgütün bu yardımları yapmasının sebepleri;  “örgütün dinamik ve canlı yapısını yeniden tesis etmek, örgüt üyeleri arasında ‘biz’ duygusunu geliştirerek moral ve motivasyon sağlamak”. FETÖ’nün bu sebeple yurt dışından ve eski Kaynak Holding yöneticilerinden gelen paralar ve toplanan himmetlerle örgüt mensuplarına yardım yaptığı ifade edildi. Ayrıca, örgüt tabanının örgütten kopmasını önlemek de bu yardımların yapılmasının en büyük sebepleri arasında yer alıyor.

Çetele usülü fişleme

FETÖ’nün bu yardımları yaparken bir çeteleye bağlı kaldığı saptandı. Bu çeteleye göre, örgüt mensuplarının bu yardımları almak için sağlaması gereken bazı şartlar var. Öncelikle, yardım yapılacak kişilerin örgüte bağlılıklarının teyit edilmiş olması gerekli. Bunun dışında, adli işlem gören tüm örgüt üyelerinin adli işlem sonuçları, etkin pişmanlıktan faydalanıp faydalanmadıkları gibi özellikleri de çeteleye yazılıyor. Bu çetele sayesinde tekrar örgütsel sorumluluk alıp alamayacakları belirlenen örgüt üyeleri adım adım takip ediliyor.

Operasyon kapsamında örgüt üyelerinin tuttukları çeteleler bulundu. Bu çeteleler üzerinde yapılan incelemelerle, yakını cezaevinde olan örgüt mensuplarının “bizden/bizden değil” şeklinde fişlendikleri, itirafçı olan veya ayrıldığını tespit ettikleri kişileri de yardım listesinden çıkarıldıkları tespit edildi. Yardımları, KHK ile ihraç edilmiş, cezaevinden tahliye olmuş örgüt üyelerinin yaptığı belirlendi. Ayrıca, örgütün kendinden gördüğü kişileri de örgüt amaçları doğrultusunda yeni görevlere yönlendirdiği kaydediliyor.

“Geri döneceğiz” uyarısı

Depodaki malzemelerin, büyük zincir marketlerin sanal uygulamalarındaki online ürün satışındaki kota sınırına takılmamak amacıyla, belirlenen kullanıcı adlarıyla örgüte ait depoların adreslerine çok sayıda sipariş vererek depolandığı belirtildi. Şüphelilerin lise ve üniversite çağındaki çocuklarına burs verilerek örgüte bağımlı kılınmaya çalışıldıkları ifade edildi. Ayrıca, örgüt üyelerine “cezaevlerinin dışarıdan daha güvenli olacağı günlerin geleceği” şeklinde söylemlerle “geri döneceğiz” mesajı verildiği belirlendi.

Sosyal medyada propaganda görevi

Erzak yardımını alan kişilere örgüt tarafından sosyal medyada propaganda yapma görevi verildiği tespit edildi. Bu kapsamda, örgüt üyelerinin birbirine zaman ayarlı mesajlar gönderdikleri, telefonlarındaki içerikleri düzenli olarak sildikleri kaydedildi. Yapılan değerlendirmede; örgütün operasyon sonrasında kamuoyunu, toplum vicdanını etkilemek, mağdur rolüne bürünmek amacıyla sosyal medya üzerinden bunun yalnızca insanı yardım olduğunu belirterek STK’ları, insan hakları derneklerini, siyasi oluşumları etiketleyerek propaganda yürüttükleri, bu yolla mağdur maskesi takarak yürütülen soruşturmaların içini boşaltıp, toplumun bakış açısını değiştirmeye çalıştıkları belirtildi.

353 bin 500 lira ele geçirildi

Bartın‘daki FETÖ operasyonu kapsamında baskın yapılan adreslerde;

353 bin 500 lira, 77 cep telefonu, 14 hafıza kartı, 43 flash bellek, 30 laptop ve tablet, 20 hard disk, 6 ruhsatsız av tüfeği ve tüfeklere ait fişekler, 1 kuru sıkı tabanca, 2 orijinal şarjör, 6136 kapsamına giren 111 fişek, 7 Mikro SD kart, 53 CD ve DVD, 1 çek, 70 yasaklı yayın evine ait olduğu değerlendirilen kitap, 2 tapu senedi, 28 FETÖ ile bağlantılı fotoğraf, 3 banka dekontu, 22 terör örgütü ile ilişkili olduğu değerlendirilen not defteri ve ajanda, 310 örgüt ile iltisaklı olduğu değerlendirilen kişilere ait sanal market fişi ve çok miktarda erzak paketi bulundu.

Gözaltına alınan şüphelilerin sorgulanmaları devam ediyor. 

KAYNAK: SABAH

Benzer gönderiler