Scroll Top

Der Spiegel’den FETÖ vari tehdit: “Türkiye’de yeni bir darbe olabilir”

601144

Alman Der Spiegel dergisi Türkiye’ye düşmanlık etmekten vazgeçmiyor. Derginin dünkü sayısında yaklaşık bir sene önce gerçekleşen 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin kaleme alınan bir yazıda, “İkinci bir darbe teşebbüsü artık olası değil denemez” ifadeleriyle Türkiye tehdit edildi.

Gazeteci Eren Çaylan’ın işbirliği ile hazırlanan söz konusu altı sayfalık haber, Der Spiegel’in Türkiye muhabiri Maximilian Popp’un imzasını taşıyor. Maximilian Popp, Türkiye karşıtı haberleriyle tanınıyor. Sosyal medya hesabında son paylaşımı dergisinin FETÖ’nün liberal camisine sahip çıkan haberi. Twitter hesabında 135 kişiyi takip eden Popp’un takip ettiği hesaplar arasında FETÖ’nün operasyon hesapları; Turkey Purge, The Arrested Lawyers ve Michael Rubin dikkat çekiyor.

Haberin sonunda verilen bir link ile Reuters Haber Ajansı malzemelerinin kullanıldığı bir videoda Maximilian Popp darbe girişimi ile ilgili başından geçenleri anlatıyor. Darbe gecesi Berlin’de olduğunu belirten Popp, bulduğu ilk uçakla hemen Antalya’ya gittiğini ve oradan da Ankara’ya geçerek araştırmalarına başladığını ifade ediyor. Çeşitli söyleşiler yapan Der Spiegel’in Türkiye muhabiri Maximilian Popp savcılık dosyalarını incelerken, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin, muhalefet partilerinin ve askerlerin raporlarını da değerlendiriyor.

Habere göre, altı sayfalık haberine ‘Uzun bir gecenin tutanağı’ başlığını atan Maximilian Popp’un vardığı sonuç ise, “Darbe teşebbüsüne yol açan tüm faktörler halen mevcut. Yeni krizler ve hatta ikinci bir darbe teşebbüsü artık olası değil denemez” oldu.

Benzer gönderiler