Scroll Top

FETÖ Dışişleri Bakanlığı’na böyle sızmış

feto-disisleri-bakanligi

FETÖ Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan 2009-2013 yılları arasındaki sınavlarının sorularını çalmış. Örgütün soruları nasıl çaldığı tüm detaylarıyla deşifre oldu. Örgütün, aday meslek memurluğu, konsolosluk ve ihtisas memurluğu sınavlarının sorularını nasıl çaldığı tüm detaylarıyla belirlendi. Ankara Emniyet Müdürlüğü tarafından oluşturulan özel ekip, sınavlarda usulsüzlük yapan 470 kişiyi tespit etti. Soruşturma kapsamında bilirkişi raporu, MASAK raporu, HTS analizleri, büfe/ankesör çalışması, etkin pişmanlık ifadeleri ve havuz sorgularından faydalanıldı. Dışişleri Bakanlığı’nın soruşturması kapsamında, sınavı kazananların ağırlıklı olarak FETÖ’nün kapatılan Fatih Üniversitesi mezunlarından olduğu ifade edildi. Örgüt mensuplarının, Avrupa ve Afrika’nın çeşitli ülkelerinde bulunan yurt dışı sorumlularının, elçiliklerde göreve başlayan FETÖ’cüler ile irtibata geçerek elçiliğe gelen kriptolu mesajların kendilerine aktarılmasını sağladıkları vurgulandı. Soruşturma kapsamında sorgulananlardan 61’i etkin pişmanlıktan yararlanarak itirafçı oldu.

İtirafçıları tehdit ettiler

FETÖ Dışişleri Bakanlığı içerisine sızmak için her yolu denedi. İtirafçı olan FETÖ’cü Y.Ş., örgütün kendisinin anlattıklarından paniğe kapıldığını ve Pensilvanya’dan arayarak “emniyet ile iş birliği” yapmaması konusunda tehdit edildiğini aktardı. Örgütün avukatlarının, dosyada gizlilik kararı olmasına rağmen Y.Ş. adına sahte vekaletname çıkartarak dosyaya erişmeye çalıştıkları belirlendi. FETÖ mensuplarının soruları nasıl dağıttığını itiraf eden Y.Ş., şunları anlattı:

“2009 yılında KPSS sınavına hazırlandığım dönemde F.Ö. isimli kişi tarafından KPSS çalışma evi olarak kullanılan cemaat evine yerleştirildim. Ancak o dönem sınavı kazanamadım. 2010 KPSS’e hazırlandım ve sınava 1 hafta kala O.A. isimli bir kişi evde bulunan cep telefonlarının bataryalarını çıkarttırdı. Ardından Kuran’a el bastırarak 120 sorudan oluşan Genel Kültür ve Genel Yetenek sorularını verdi.”

“Cevapları işaretlenmiş 100 soru verdi”

Y.Ş., ifadelerinin devamında şunları anlattı:

“Dışişleri Bakanlığı sınavı için E.Z. isimli kişi beni başka bir cemaat evine yerleştirdi. Eve gelen örgüt mensubu evde kalan kişilerle beraber bize takım elbise giydirerek sözlü mülakata hazırladı. Daha sonra başka bir eve bizi götürerek E.E. isimli kişi cevapları işaretlenmiş 100 soru verdi. Verilen o sorular Dışişleri Bakanlığı 2012 yılı test sınavında çıktı.”

Gözaltına alınan diğer FETÖ’cüler ise, Dışişleri Bakanlığı sınavlarına bakanlığın internet sitesinde bulunan notlardan çalıştıklarını anlattılar. M.N.D. isimli itirafçı, FETÖ ile 2008 yılında tanıştığını, 2013 KPSS sorularını örgüt mensubu kişiden aldığını ve Dışişleri Bakanlığını test sorularının cevaplarını gelmesi sonucu kazanarak atandığını kaydetti. Etkin pişmanlıktan yararlanan Y.Z.K. ise; üniversite 1. sınıfta okurken FETÖ’nün yurtlarında kaldığını, 2009 yılında çalışmış olduğu kurumu ankesörlü telefon ile arayan örgüt mensubunun Dışişleri Bakanlığı sınavlarına hazırlayacaklarını söyleyerek cemaat evine çağırdığını ve verilen soruların cevapları sonucunda kazandığını söyledi.

FETÖ Dışişleri Bakanlığı’na kendi adamlarını sızdırmış

Raporda; 2010-2013 döneminde Dışişleri Bakanlığına giren memurların mezun oldukları üniversitelerin 2010 öncesi ve 2014 sonrası ile karşılaştırıldığında izahı olmayan bir sapma olduğunun altı çizildi. 2005-2009 dönemlerinde Ankara’da bulunan üniversitelerden mezun olan adayların ilk sıralarda olduğu ancak 2009-2013 yıllarında ise bu üniversitelerde düşüş olduğu belirtildi. Bu üniversitelerin yerine, OHAL kapsamında KHK ile kapatılan Fatih Üniversitesi o dönem mezun olanların alındığı ifade edildi.

fetonun-disisleri-bakanlig-adresi

ByLock kullanan örgüt mensupları ve “Dışişleri Abisi” olduğu belirlenen kişinin yazışmaları detaylıca analiz edildi. ByLock’un yurtdışında tablet gibi cihazlarda kullanıldığı belirlendi. Yurt dışı görevlere gidecek olan kişilere laptop ve içinde Fetullah Gülen’in sohbetleri olan 32 GB flaş bellek verildiği kaydediliyor. 

KAYNAK: SABAH

 

 

Benzer gönderiler