Scroll Top

Fetullah Gülen, MİT tırlarını durdurma talimatını bizzat vermiş

MİT-tırlarının-durdurulması

MİT TIR’ları iddianamesine göre, FETÖ’nün Kara Kuvvetleri’nden sorumlu olan ‘sivil imamı’ Fetullah Gülen ile yüz yüze görüşerek operasyon talimatını aldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan tarafından hazırlanan iddianamede, aralarında meslekten ihraç edilen eski Tuğgeneral Hamza Celepoğlu ile eski bir MİT görevlisinin de bulunduğu 55 şüpheli yer aldı.

Sivil imamlar firarda

İddianameye göre, şüphelilerden 11’inin FETÖ’cü askerlerden sorumlu ‘sivil örgüt imamı’ olduğu ve eylemi yönetip organize ettiği tespit edildi. İmamların 5’inin öğretmen, 2’sinin öğretim üyesi, 1’inin Sağlık Bakanlığı uzman yardımcısı, 1’inin Çalışma Bakanlığı uzman yardımcısı, 1’inin Kalkınma Bakanlığı görevlisi, 1’inin de RTÜK uzman yardımcısı olduğu belirtildi. 11 sivil imamdan 10’u firari, biri ise tutuklu bulunuyor.

Kumpası koordine ettiler

Şüphelilerden Hamza Ali Ece, Bayram Andaç, Mehmet Cevher Koyuncu, Muharrem Gözüküçük, Abdülkadir Akçan’ın Adana, Hatay, Osmaniye bölgesinden sorumlu FETÖ’nün sivil imamları oldukları öne sürüldü. Söz konusu imamların Adana ve Hatay’da MİT TIR’larının durdurulduğu 1 ve 19 Ocak 2014 tarihleri arasında geçici hat kullandıkları öne sürüldü. İddianameye göre, imamlar 19 gün kullandıkları bu telefonlarla sadece kendi aralarında ve kendi emrindeki askerlerle konuştular. 19 Ocak gecesi de kullandıkları ‘patates hatları’ iptal ettirdiler. Kod adı kullanan sivil imamların olay yerine gidip TIR’ların durdurulmasını bizzat sevk ve idare ettikleri iddia edildi.

Talimat FETÖ elebaşından

İddianamede, TIR’ların durdurulması talimatının örgüt lideri Fetullah Gülen tarafından verildiği öne sürüldü. Başsavcılığın bir gizli tanığın ifadesine dayandırdığı iddiasına göre, o dönem “Kara Kuvvetleri Komutanlığı’ndan sorumlu olan imam” Gülen ile Pensilvanya’da yüz yüze görüşerek operasyon talimatını aldı.

Benzer gönderiler