Scroll Top

MİT tırları kumpasını organize eden FETÖ’cüler ABD Büyükelçiliğini aramış

2017070416014019_dr1ppmb18sip7ff5uq4q8it3011

MİT TIR’larının durdurulmasına ilişkin 5. iddianame hazırlandı. TIR’ların durdurulmasının ardından FETÖ’nün “sivil imamları” olduğu iddia edilen şüphelilerin ABD Büyükelçiliği ve Başkonsolosluğuyla çok sayıda telefon görüşmesi yaptıkları belirlendi. Başsavcılık, ABD Büyükelçiliği’ne yazı yazarak, söz konusu kişilerin hangi gerekçelerle, hangi görevlilerle neler görüştüğünü sordu. Büyükelçilikten henüz bir yanıt gelmedi. İddianamede ayrıca, MİT TIR’larının durdurulması eyleminin bir “casusluk faaliyeti” olduğu ve “uluslararası istihbarat örgütleri tarafından organize edildiği” savunuldu.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan tarafından hazırlanan iddianamede, aralarında meslekten ihraç edilen eski Tuğgeneral Hamza Celepoğlu ile eski bir MİT görevlisinin de bulunduğu 55 şüpheli yer aldı.

Büyükelçilik ve Başkonsolosluk aranmış

İddianameye göre, olay yerinde olan FETÖ imamları öğretmen Bayram Andaç ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda uzman yardımcısı olan Muharrem Gözüküçük’ün TIR’ların durdurulmasından bir gün sonra ABD Büyükelçiliği ve Başkonsolosluğu ile telefon görüşmeleri yaptıkları saptandı.

Görüşme trafiği iddianamede şöyle anlatıldı:

Bayram Andaç, 20 Ocak 2014’te ABD Büyükelçiliğini arayarak 42 saniyelik bir görüşme yaptı. Yine aynı günün akşamı 46 saniyelik bir görüşme yaptı. Bu görüşmeden 1 dakika sonra da İstanbul Başkonsolosluğunu arayıp 36 saniye görüştü. Andaç, ABD Büyükelçiliği ile 24 Ocak’ta 102 saniye, 21 Şubat’ta da 101 saniyelik görüşme yaptı. ‘Sivil imam’ Muharrem Gözüküçük ise ABD Büyükelçiliğini 6 Nisan 2014’te iki kez arayıp 155 saniye ve 33 saniye konuştu.

ABD Büyükelçiliği  cevap vermedi 

İddianameyi hazırlayan İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan, söz konusu görüşmelerle ilgili ABD Büyükelçiliğine yazı yazdı. Yazıda, adı geçen kişilerin hangi gerekçeyle, hangi görevlilerle görüşme yaptığı ve görüşme içeriği soruldu. Büyükelçilikten Başsavcılığa henüz bir yanıt gelmedi.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilen iddianamede şüphelilerin “Anayasal düzeni ve Türkiye Cumhuriyeti hükümetini devirmeye teşebbüs”ten 2’şer kez müebbet, “FETÖ yöneticiliği ve üyeliği” suçlarından da 15 yıla kadar hapis cezası istendi.

Öte yandan, CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’na görüntüleri verdiği iddia edilen kişilerle ilgili soruşturmanın sürdüğü öğrenildi.

Benzer gönderiler